Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 1992 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоиле медали. Најуспешна нација на игрите била репрезентацијата на Германија, која освоила 10 златни од вкупно 26 медали.

Најуспешен натпреварувач на игрите била руската скијачка Љубов Егорова, која освоила 3 златни и 2 сребрени медали.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of Germany.svg Германија 10 10 6 26
2 Olympic flag.svg Обединета екипа 9 6 8 23
3 Flag of Norway.svg Норвешка 9 6 5 20
4 Flag of Austria.svg Австрија 6 7 8 21
5 Flag of the United States.svg САД 5 4 2 11
6 Flag of Italy.svg Италија 4 6 4 14
7 Flag of France.svg Франција 3 5 1 9
8 Flag of Finland.svg Финска 3 1 3 7
9 Flag of Canada.svg Канада 2 3 2 7
10 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 2 1 1 4
11 Flag of Japan.svg Јапонија 1 2 4 7
12 Flag of the Netherlands.svg Холандија 1 1 2 4
13 Flag of Sweden.svg Шведска 1 0 3 4
14 Flag of Switzerland.svg Швајцарија 1 0 2 3
15 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 0 3 0 3
16 Flag of Luxembourg.svg Луксембург 0 2 0 2
17 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 0 1 0 1
18 Flag of Czechoslovakia.svg Чехословачка 0 0 3 3
19 Flag of North Korea.svg Северна Кореја 0 0 1 1
19 Flag of Spain.svg Шпанија 0 0 1 1
Вкупно 57 58 56 171

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]