Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Од лево кон десно: Патрик Чен од Канада (сребро), Јузуру Ханју од Јапонија (злато) и Денис Тен од Казахстан (бронза) на победничкиот подиум во уметничко лизгање во машка конкуренција.

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 2014 се наведени сите земји учеснички на игрите кои освоиле медал. Најуспешна нација на игрите била Русија, која освоила најмногу златни медали (11), а била најуспешна и по бројот на вкупно освоени медали (29).

Најуспешен учесник на игрите бил рускиот натпреварувач во брзо лизгање на кратки патеки Виктор Ан, кој освоил три златни и еден бронзен медал.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во азбуката.

   *   земја-домаќин (Русија)

Место НОК Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Русија (RUS) 11 9 9 29
2  Норвешка (NOR) 11 5 10 26
3  Канада (CAN) 10 10 5 25
4  САД (USA) 9 7 12 28
5  Холандија (NED) 8 7 9 24
6  Германија (GER) 8 6 5 19
7  Швајцарија (SUI) 6 3 2 11
8  Белорусија (BLR) 5 0 1 6
9  Австрија (AUT) 4 8 5 17
10  Франција (FRA) 4 4 7 15
11  Полска (POL) 4 1 1 6
12  Кина (CHN) 3 4 2 9
13  Јужна Кореја (KOR) 3 3 2 8
14  Шведска (SWE) 2 7 6 15
15  Чешка (CZE) 2 4 2 8
16  Словенија (SLO) 2 2 4 8
17  Јапонија (JPN) 1 4 3 8
18  Финска (FIN) 1 3 1 5
19  Велика Британија (GBR) 1 1 2 4
20  Украина (UKR) 1 0 1 2
21  Словачка (SVK) 1 0 0 1
22  Италија (ITA) 0 2 6 8
23  Латвија (LAT) 0 2 2 4
24  Австралија (AUS) 0 2 1 3
25  Хрватска (CRO) 0 1 0 1
26  Казахстан (KAZ) 0 0 1 1
Вкупно 97 95 99 291

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]