Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на светот на којашто е претставен успехот на секоја земја на Зимските олимписки игри 2018.
Легенда:
       Со златна боја се обележани земјите-учеснички коишто освоиле барем еден златен медал.
       Со сребрена боја се обележани земјите-учеснички коишто освоиле барем еден сребрен медал.
       Со бронзена боја се обележани земјите-учеснички коишто освоиле барем еден бронзен медал.
       Со сина боја се обележани земјите-учеснички коишто не освоиле медал.
       Со црвена боја се обележани земјите коишто не учествувале на игрите.
Карта на светот на којаѓто се обележани земјите по вкупниот број на освоени медали на Зимските олимписки игри 2018.

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 2016 се наведени сите земји учеснички на игрите кои освоиле медал. Игрите се одржале во Пјонгчанг од 9 до 25 февруари 2018, а медали биле доделени во 102 натпреварувања во 15 спортови.[1]

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

     земја домаќин (Јужна Кореја)

Место НОК Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Норвешка (NOR) 14 14 11 39
2  Германија (GER) 14 10 7 31
3  Канада (CAN) 11 8 10 29
4  САД (USA) 9 8 6 23
5  Холандија (NED) 8 6 6 20
6  Шведска (SWE) 7 6 1 14
7  Јужна Кореја (KOR) 5 8 4 17
8  Швајцарија (SUI) 5 6 4 15
9  Франција (FRA) 5 4 6 15
10  Австрија (AUT) 5 3 6 14
11  Јапонија (JPN) 4 5 4 13
12  Италија (ITA) 3 2 5 10
13  Олимписки спортисти од Русија (OAR) 2 6 9 17
14  Чешка (CZE) 2 2 3 7
15  Белорусија (BLR) 2 1 0 3
16  Кина (CHN) 1 6 2 9
17  Словачка (SVK) 1 2 0 3
18  Финска (FIN) 1 1 4 6
19  Велика Британија (GBR) 1 0 4 5
20  Полска (POL) 1 0 1 2
21  Унгарија (HUN) 1 0 0 1
 Украина (UKR) 1 0 0 1
23  Австралија (AUS) 0 2 1 3
24  Словенија (SLO) 0 1 1 2
25  Белгија (BEL) 0 1 0 1
26  Шпанија (ESP) 0 0 2 2
 Нов Зеланд (NZL) 0 0 2 2
28  Казахстан (KAZ) 0 0 1 1
 Латвија (LAT) 0 0 1 1
 Лихтенштајн (LIE) 0 0 1 1
Вкупно 103 102 102 307

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Winter Olympics: Big air, mixed curling among new 2018 events“. BBC Sport. 8 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]