Белорусија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белорусија на Олимписките игри

Знаме на Белорусија
МОК-код  BLR
НОК Белоруски олимписки комитет
официјално мрежно место (руски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Белорусија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1952 година кои се одржале во Хелсинки, како дел од Советскиот Сојуз.

По распадот на Советскиот Сојуз, Белорусија со уште 14 нови држави, се натпреварувала на Зимските олимписки игри во Албервил, Франција, како дел од Здружениот тим (EUN) под олимпиското знаме.

Подоцна, во 1992, заедно со 11 републики, Белорусија учествувала на Летните олимписки игри во Барселона, повторно како дел од Здружениот тим (EUN)..

Како самостојна и независна држава, Белорусија за првпат учествувала на Зимските олимписки игри во 1994 година, кои се одржале во Лилехамер.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаме Учество Мажи. Жени сопрт. Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Ранг
1996. Атланта Игор Апстакович 157 91 66 19 1 6 8 15 37
2000. Сиднеј Сергеј Лиштван 139 72 67 20 3 3 11 17 23
2004. Атина Александар Медвед 151 82 69 22 2 6 7 15 26
2008. Пекинг Александар Романков 177 93 84 24 4 4 9 17 16

Медали по спортови на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
Athletics pictogram.svg Атлетика 4 5 8 17
Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам 0 0 1 1
Boxing pictogram.svg Бокс 0 2 0 2
Rowing pictogram.svg Веслање 2 1 4 7
Gymnastics (artistic) pictogram.svg Гимнастика 0 3 5 8
Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови 1 3 4 8
Canoeing (flatwater) pictogram.svg Кајак и кану 2 0 2 4
Modern pentathlon pictogram.svg Модерен петобој 0 0 1 1
Wrestling pictogram.svg Борење 0 3 5 8
Shooting pictogram.svg Стрелаштво 0 2 4 6
Judo pictogram.svg Џудо 1 0 1 2
Вкупно 10 19 35 64

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Учество Olympic rings without rims.svg
ЗОИ Знаме Учество Мажи Жени Спорт Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Ранг
1994. Лилехамер Игор Железовски 33 21 12 7 0 2 0 2 15
1998. Нагано Александар Попов 59 44 15 9 0 0 2 2 20
2002. Сот Лејк Сити Олег Риженков 64 44 20 9 0 0 1 1 23
2006. Торино Александар Попов 28 14 14 7 0 1 0 1 21

Медали по спортови ЗОИ[уреди | уреди извор]

Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
Biathlon pictogram.svg Биатлон 0 1 1 2
Speed skating pictogram.svgБрзо лизгање 0 1 0 1
Freestyle skiing pictogram.svg Слободно скијање 0 1 2 3
Вкупно 0 3 3 6

Вкупно медали[уреди | уреди извор]

ОИ Злато Сребро Бронза Вкупно
ЛОИ 10 19 35 54
ЗОИ 0 3 3 6
Вкупно 10 22 38 70

Занимливости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписки медали“. МОК. Посетено на 2007-12-18.
  • Олимписки комитет на Белорусија
  • Резултати на Белорусија Архивирано на 20 јули 2011 г.