Прејди на содржината

Белорусија на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белорусија на Олимписките игри

Знаме на Белорусија
МОК-код  BLR
НОК Белоруски олимписки комитет
официјално мрежно место (руски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Белорусија учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година. Ова било петто појавување на нацијата на Летните олимписки игри во постсоветската ера. Олимпискиот комитет на Белорусија испратила вкупно 151 спортист на Игрите, 82 мажи и 69 жени, да се натпреваруваат во 22 спортови.

Белорускиот тим имал двајца бранители на Олимписките игри: фрлачката на диск Елина Зверева и веслачка Екатерина Карстен. Заедно со Зверева и Карстен, стрелците Сергеј Мартинов, Канстанцин Лукашик и Игор Басински и брачната двојка Ирина Јатченко и Игор Астапкович се натпреварувале на нивните четврти олимписки игри, иако првпат се појавиле како дел од Советскиот Сојуз (Мартинов и Басински во 1988 година) или Унифицираниот тим (Астапкович, Јатченко, Лукашик и Карстен во 1992 година). Познати белоруски спортисти биле професионалниот тенисер Макс Мирни, тенисерот на маса Владимир Самсонов, гимнастичарот Иван Иванков, џудистот од руско потекло Анатолиј Ларјуков и грчко-римскиот борач Сијархеј Лиштван. Трикратниот олимписки шампион и тренер во борење Александар Медвед бил знаменосец на нацијата на свеченото отворање.[1]

Белорусија ја напуштила Атина со вкупно 13 олимписки медали (2 златни, 5 сребрени и 6 бронзени), пропуштајќи само едно злато од вкупниот постигнат резултат во Сиднеј.[2] Три од овие медали биле доделени на спортистите во кревање тегови, и по два во веслање и бокс за прв пат. Пет белоруски спортисти го поставиле историскиот рекорд на нацијата за првпат да освојат олимписки медали, вклучувајќи јаго и џудистот Ихар Макарау во полутешка категорија за мажи, велосипедистката Наталија Цилинскаја и спринтерката Јулија Нестијаренка, која станала првата не- Американка која ја освоила олимписката титула на 100 метри за жени од 1980 година.[3]

На 5 декември 2012 година, на фрлачот на кладиво Иван Цихан и фрлачката на дискови Ирина Јатченко им биле одземени сребрените и бронзените медали, соодветно по наредба на Меѓународниот олимписки комитет, откако биле потврдени позитивните прегледи на дрога во нивните примероци.[4][5]

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Двајца белоруски стрелци (еден маж и една жена) се квалификувале за индивидуално стрелаштво кај мажи и жени.

Атлетичар Настан Фаза Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Резултат Seed Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Антон Прилепау мажи - поединечно 638 45  Ферветер (AUS)

W 141–137
 Пелџор (BHU)

W 155–152
 Мо (KOR)

L 166–173
Не се квалификувал за следната фаза
Хана Карасиова жени - поединечно 588 62  Џин (KOR)

L 155–162
Не се квалификувал за следната фаза

Атлетика[уреди | уреди извор]

Белоруските атлетичари имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот“).[6][7]

Клуч
 • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
 • П = Квалификувани за следната фаза
 • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
 • NR = Национален рекорд
 • N / A = Фазата не е применлива за настанот
 • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Финале
Резултат Место
Евгениј Мисјулија 20 километри одење 1:25:10 19
Атат Ракипов Маратон DNF
Андреј Штепанчук 50 километри одење 3:59:32 19
Андреј Талашко 20 километри одење 1:29:36 35
Иван Троцки 1:25:53 23
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Игор Астапкович Фрлање кладиво 76,88 7 q 76,22 9
Јуриј Биалу фрлање ѓуле 20.06 11 q 20,34 6
Леонид Черевко Фрлање диск 57,89 27 Не се квалификувал за следната фаза
Вадим Девјатовски Фрлање кладиво 76,72 10 q 78,82 4
Александар Хлаватски Трискок 16.18 34 Не се квалификувал за следната фаза
Василиј Каптух Фрлање диск 63.04 8 q 65.10 4
Алексеј Лесничи Скок во височина Дисквалификуван поради допинг
Павел Лижин фрлање ѓуле 19.60 17 Не се квалификувал за следната фаза
Александар Малашевич Фрлање диск 58,45 23 Не се квалификувал за следната фаза
Хенази Мароз Скок во височина 2,25 = 13 Не се квалификувал за следната фаза
Андреј Михневич фрлање ѓуле 20.11 9 q 20.60 5
Иван Цихан Фрлање кладиво 80,78 1 П 79,81 DSQ
Дмитриј Вашукевиќ Трискок 16,32 30 Не се квалификувал за следната фаза
Комбинирани настани - Десетобој
Натпреварувач Настан 100 м LJ SP HJ 400 м 110H DT PV JT 1500 м Финале Место
Александар Пархоменка Резултат 11.14 6,61 15,69 2.03 51.04 14,88 41,90 4,80 65,82 4: 37,94 7918 20
Поени 830 723 832 831 767 864 703 849 826 693
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Четврт финале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Елена Гинко 20 километри одење Н/П 1:30:22 9
Волха Крауцова 5000 м 15: 44.01 13 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Јулија Нестијаренка 100 м 10,94 NR 1 П 10,99 1 П 10,92 НР 1 П 10,93 </img>
Наталија Сафроникава 200 м 23,28 4 П 23,63 8 Не се квалификувал за следната фаза
Валентина Цибулскаја 20 километри одење Н/П 1:31:49 15
Рита Турава Н/П 1:29:39 4
Светлана Усович 400 м 51,37 2 П Н/П 51,42 6 Не се квалификувал за следната фаза
Аксана Драхун

Јулија Нестијаренка

Алена Неумаржицкаја

Наталија Сафроникава
Штафета од 4 × 100 м 43.06 5 q Н/П 42,94 НР 5
Ирина Кlyустова

Наталија Солохуб

Илона Усович

Свијатлана Усович
Штафета од 4 × 400 м 3: 27,36 6 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Наџеја Астапчук фрлање ѓуле 19,69 1 П 19.01 4
Наталија Каранека 18,52 8 П 18,96 5
Наталија Сафронава Трискок 14,52 15 П 14,22 13
Наталија Шимчук Фрлање копје 51,23 41 Не се квалификувал за следната фаза
Марија Смалијачкова Фрлање кладиво 65,68 25 Не се квалификувал за следната фаза
Свијатлана Судак 64,42 31 Не се квалификувал за следната фаза
Волха Тандер 69,94 9 П 72,27 6
Ирина Јатченко Фрлање диск 63.04 7 П 66,17 DSQ
Елина Зверева 60,63 15 Не се квалификувал за следната фаза
Комбинирани настани - седмобој
Натпреварувач Настан 100H HJ SP 200 м LJ JT 800 м Финале Место
Наталија Сазанович Резултат 13,73 1,73 DNS - - - - DNF
Поени 1017 891 0 - - - -

Бокс[уреди | уреди извор]

Белорусија имала шест боксери во 2004 година. Тие освоиле пар сребрени медали, со комбиниран рекорд од 9-6 во конкуренција. Белорусија се нашла на 6 -то место во табелата за медали за бокс.

Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Бато-Мунко Ванкеев 51 кг.  Пајано (DOM)

L 18–26
Не се квалификувал за следната фаза
Каважи Кацигов 54 кг.  Лопес (PUR)

W 27–19
 Петчком (THA)

L 18–33
Не се квалификувал за следната фаза
Михаил Бијарнадски 57 кг.  Рамос (COL)

W 32–18
 Симон (ROM)

L 13–38
Не се квалификувал за следната фаза
Магомед Арипгдијев 81 кг.  Редучиндо (MEX)

W 29–10
 Муњос (VEN)

W 18–10
 Леј (CHN)

W 27–18
 ел-Шами (EGY)

W 23–20
 Вард (USA)

L 13–20
2nd
Виктар Зујев 91 кг. Н/П  Бети (ITA)

W RSC
 Варгас (USA)

W 36–27
 Елсајет (EGY)

W WO
 Солис (CUB)

L 13–22
2nd
Александар Апанасионак над 91 кг. Н/П  МАскин (UKR)

L 5–23
Не се квалификувал за следната фаза

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Белорусија испратила пет екипи за кану во Атина. Тие се натпреварувале во седум дисциплини, освојувајќи го бронзениот медал во трката на мажите со двоен кајак на 500 метри на рамна вода.

Спринт[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Александар Жукоуски C-1 500 м 1: 50.378 4 q 1: 50.563 1 П 1: 47.903 4
Ц-1 1000 м 4: 02.159 5 q 3: 55.456 4 Не се квалификувал за следната фаза
Александар Бахданович
Александар Курлијандчик
Ц-2 500 м 1: 41.576 5 q 1: 42.484 3 П 1: 40.858 6
C-2 1000 м 3: 38,391 7 q 3: 33,588 4 Не се квалификувал за следната фаза
Ваџим Махнеу
Раман Патрушенка
К-2 500 м 1: 28.295 1 П Bye 1: 27.996 </img>
Алијаксеј Абалмасау
Ваџим Махнеу
Раман Патрушенка
Џијамјан Турчин
К-4 1000 м 2: 52,170 2 П Bye 3: 02.419 6
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Елена Бет
Гана Пушкова-Арешка
К-2 500 м 1: 45.279 6 q 1: 45.234 3 П 1: 43.729 9

Легенда за квалификации: П = Квалификација до финале; q = Квалификација во полуфинале

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

Друмски[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Време Место
АлександарУсау Трка за мажи Не завршил
Волха Хајева трка на \eni 3:33:35 45
Зинаида Стахурскаја 3:25:42 19

Велодромски[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Квалификации Фаза 1 1 Четвртфинале Полуфинале Финале
Време

брзина (km/h)
Место Противничко

Време

брзина (km/h)
Противничко

Време

брзина (km/h)
Противничко

Време

брзина (km/h)
Противничко

Време

брзина (km/h)
Противничко

Време

брзина (km/h)
Место
Наталија Тсилинскаја спринт 11.364

63.357
2  Мејнке (GER)
W 11.846

60.780
Bye  Гранковскаја (RUS)
L, L
Не се квалификувал за следната фаза 5 место финале
 Мејнке (GER)
 Крупецкајте (LTU)
 Лареал (VEN)
W 11.364
5
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Противник
Резултати
Место Противник
Резултати
Место
Васил Кириенка Поединечна потрага по мажи 4: 29.005 13 Не се квалификувал за следната фаза
Хронометар
Натпреварувач Настан Време Место
Наталија Цилинскаја Хронометар за жени 34.167 </img>
Омниум
Натпреварувач Настан Поени Кругови Место
Јахени Собал Машка трка со поени 24 1 12

Скок во вода[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Прелиминарни Полуфинале Финале
Поени Место Поени Место Поени Место
Сергеј Кучмасов Отскочна даска 3 метри 377,61 25 Не се квалификувал за следната фаза
Александар Варламау 357.09 30 Не се квалификувал за следната фаза
Андреј Мамонтов 10 метри платформа 338,55 30 Не се квалификувал за следната фаза
Александар Варламау 361.41 27 Не се квалификувал за следната фаза

Коњички спортови[уреди | уреди извор]

Дресура[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Гран-при Гран при специјално Гран при Слободен стил Генерално
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Ирина Лис Проблеск поединечно 67.083 27 П 66.522 24 Не се квалификувал за следната фаза

Мечување[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Димитриј Лапкес сабја Bye  Фенг (CHN)

W 15–9
 Калижниј (UKR)

W 15–9
 Позднјаков (RUS)

W 15–9
 Монтано (ITA)

L 6–15
 Третијак (UKR)

L 11–15
4
Жени
Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Вита Силченко флорет  Wuillème (FRA)

L 4–15
Не се квалификувал за следната фаза

Гимнастика[уреди | уреди извор]

Уметничка[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Апарат Вкупно Место Апарат Вкупно Место
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Иван Иванков коњ со рачки Н/П 9.675 Н/П 9.675 13 Не се квалификувал за следната фаза
кругови Н/П 9,700 Н/П 9,700 13 Не се квалификувал за следната фаза
align="left" разбој Н/П 9.762 Н/П 9.762 4 Q Н/П 9.762 Н/П 9.762 4
вратило Н/П 9.700 9.700 16 Не се квалификувал за следната фаза
Џанис Савенков повеќебој 9.512 8.800 9.637 9.500 8.875 7.300 53.624 42 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Апарат Вкупно Место Апарат Вкупно Место
V UB BB F V UB BB F
Јулија Тарасенка повеќебој 8,987 7,925 7.837 8.537 33,286 59 Не се квалификувал за следната фаза

Ритмичка[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Финале
Обрач Топка Клубови Лента Вкупно Место Обрач Топка Клубови Лента Вкупно Место
Светлана Рудалова поединечно 23.925 24.600 24,350 23.050 95,925 10 П 24.700 25.000 24.125 23.450 97.275 10
Ина Жукова 24.575 24.200 25.100 24.700 98,575 8 П 25.000 25.300 25.200 25.075 100.575 7
Атлетичар Настан Квалификација Финале
5 ленти 3 обрачи
</br> 2 топки
Вкупно Место 5 ленти 3 обрачи
</br> 2 топки
Вкупно Место
Наталија Александрова
Евгенија Бурло
Глафира Мартинович
Златислава Нерсесијан
Галина Никандрова
Марија Поплико
Екипно 23.200 22.500 45.700 6 П 23.500 24.500 48.000 4

Трамбулина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Финале
Резултат Место Резултат Место
Микалај Казак Машки 52,80 14 Не се квалификувал за следната фаза
Дмитриј Полијаруш 67,80 5 П 40,20 4
Татсијана Пјатренија Женски 32,90 16 Не се квалификувал за следната фаза

Џудо[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Сијархеј Новикау −60 kg  Гусенберг (GER)

L 0100–1010
Не се квалификувал за следната фаза
Анатолиј Ларјуков −73 kg  Ли (KOR)

L 0011–0021
Не се квалификувал за следната фаза  Педро (USA)

L 0000–0001
Не се квалификувал за следната фаза
Сијархеј Шунџикау −81 kg  Сајидов (UZB)

W 1111–0011
 Азизов (AZE)

L 0001–0010
Не се квалификувал за следната фаза
Сијархеј Кухаренка −90 kg  Изуми (JPN)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза  Илијадис (GRE)

W 1021–0000
 Коста (ARG)

L 0100–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Ихар Макарау −100 kg  Житкејев (KAZ)

W 1010–0010
 Пелтола (FIN)

W 0200–0000
 Џикураули (GEO)

W 0011–0001
 Гест (NED)

W 0011–0001
Bye  Сунг-хо (KOR)

W 0101–0020
Јури Рибак +100 kg  Бачино (ARG)

W 1001–0000
 Пан (CHN)

W 0210–0000
 Сузуки (JPN)

L 0010–1011
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Толзер (GER)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Татјана Москвина −48 kg Bye  Жосинет (FRA)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза  Червонски (AUS)

W 1000–0000
 Гао (CHN)

L 0000–0200
Не се квалификувал за следната фаза

Современ петобој[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Пукање</br> (Воздушен пиштол 10 метри)
Мечување</br> (еден допир)
Пливање</br> (200 м слободно)
Возење</br> (прескокнување)
Трчање</br> (3000 м)
Вкупно поени Место
Поени Место МП точки Резултати Место МП поени Време Место МП поени Казни Место МП поени Време Место МП точки
Димитриј Мелјах Машки 186 1 1168 11-20 30 692 2: 02.63 5 1332 56 4 1144 9: 59.45 15 1004 5340 5
Халина Башлакова Женски 156 31 808 14-17 = 19 776 2: 26.02 18 1168 28 2 1172 11: 15.25 16 1020 4944 21
Татјана Мазуркевич 184 2 1144 13-18 = 22 748 2: 27,64 24 1152 80 10 1120 11: 06.21 8 1056 5220 9

Веслање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Повторување Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место Време Место
Андреј Плијашко
Валери Родевич
Станислав Штербаченја
Павел Шурмеј
скул 5: 46.80 3 СА / Б Bye 5: 44,70 3 ФА 6: 09.33 6
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Повторување Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место Време Место
Екатерина Карстен Скул 7: 45.22 1 СА/Б Bye 7: 31.91 1 ФА 7: 22.04 </img>
Јулија Бичик
Наталија Хелах
Спари 7: 27,73 1 ФА Bye Н/П 7: 09.36 </img>
Олга Беразнева
Марија Брел
Татјана Нарелик
Марија Варона
Скул 6: 20,72 3 Р 6: 29.04 6 ФБ Н/П 6: 54.02 8

Легенда за квалификации: ФА = Финале А (медал); ФБ = Финале Б (немедал); ФК = Финале Ц (немедал); FD = Финале Д (немедал); FE = Финале Е (немедал); ФФ = Финале Ф (немедал); СА/Б = Полуфинале А/Б; SC/D = Полуфинале C/D; SE/F = полуфинале Е/Ф; R = Повторно полнење

Едрење[уреди | уреди извор]

Белоруските морнари се квалификувале по еден за секој од следните настани.

Жени
Атлетичар Настан Трка Нето поени Место
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М *
Татјана Дроздовскаја Европа 22 19 19 OCS 21 5 7 7 20 17 15 152 20

М = трка со медал; OCS = Од страната на курсот на почетната линија; DSQ = Дисквалификуван; DNF = Не заврши; DNS = Не започна; RDG = Дадена исправка

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Девет белоруски стрелци (пет мажи и две жени) се квалификувале во следните настани:

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Игор Басински 10 м воздушен пиштол 580 = 11 Не се квалификувал за следната фаза
Пиштол од 50 м 554 = 15 Не се квалификувал за следната фаза
Виталиј Бубнович 10 метри воздушна пушка 590 = 24 Не се квалификувал за следната фаза
50 метри пушка 3 позиции 1144 = 33 Не се квалификувал за следната фаза
Андреј Казак подвижна мета од 10 метри 575 9 Не се квалификувал за следната фаза
Канстанцин Лукашик 10 м воздушен пиштол 579 = 13 Не се квалификувал за следната фаза
Пиштол од 50 м 539 37 Не се квалификувал за следната фаза
Сергеј Мартинов пушка од 50 м 596 5 П 701.6 </img>
50 метри пушка 3 позиции 1152 29 Не се квалификувал за следната фаза
Јуриј Шчербацевич пушка од 50 м 591 = 24 Не се квалификувал за следната фаза
Андреј Василје подвижна мета од 10 метри 569 13 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Јулија Алипава 10 м воздушен пиштол 382 = 10 Не се квалификувал за следната фаза
Пиштол од 25 м 571 25 Не се квалификувал за следната фаза
Викторија Чајка 10 м воздушен пиштол 380 = 16 Не се квалификувал за следната фаза
Пиштол од 25 м 565 32 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Белоруските пливачи заработиле квалификациски стандарди во следните настани (најмногу до 2 пливачи во секој настан во А-стандардно време, и 1 во Б-стандардно време):

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Павел Лагун 100 метри делфин 53,87 26 Не се квалификувал за следната фаза
Станислав Неверовски 50 м слободно 23.13 33 Не се квалификувал за следната фаза
100 м слободен стил 50,36 29 Не се квалификувал за следната фаза
Јахор Салобутов 200 м слободно 1: 53.03 37 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Ина Капишина 100 м градно 1: 10,66 18 Не се квалификувал за следната фаза
200 м градно 2: 31.26 15 П DSQ Не се квалификувал за следната фаза
Светлана Кахлова 50 м слободно 25,24 4 П 25,47 15 Не се квалификувал за следната фаза
100 м грбно 1: 03.25 25 Не се квалификувал за следната фаза
Алена Попчанка 100 м слободен стил 55,49 10 П 54,97 6 П 55.24 8
200 м слободно 2: 00.67 12 П 1: 59,87 11 Не се квалификувал за следната фаза
100 метри делфин 59,77 14 П 58,97 7 П 59.06 7
Хана Шчерба 100 м слободен стил 56.01 15 П 55,67 13 Не се квалификувал за следната фаза
Светлана Кахлова
Ирина Нјафедава
Хана Шчерба
Марија Шчерба
Штафета 4 × 100 метри слободен стил 3: 45,38 11 Н/П Не се квалификувал за следната фаза

Синхронизирано пливање[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Техничка рутина Елиминации Финале
Поени Место Поени Вкупно Место Поени Вкупно Место
Христина Маркович
Настасија Власенка
Дует 42.250 19 45,584 84.834 19 Не се квалификувал за следната фаза

Пинг-понг[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Фаза 1 Фаза 2 Фаза 3 Фаза 4 Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Владимир Самсонов поединечно Bye  Блажчук (POL)

W 4–2
 Јан (HKG)

L 3–4
Не се квалификувал за следната фаза
Викторија Павлович поединечно Bye  Комвонг (THA)

W 4–2
 Борош (CRO)

L 2–4
Не се квалификувал за следната фаза
Татјана Костромина

Викторија Павлович
жени - двојки Bye  Стефанова /
Венлинг (ITA)


L 2–4
Не се квалификувал за следната фаза
Татјана Логацкаја
Вероника Павлович
Bye  И-џуа /
Лу Фенг (TPE)


L 3–4
Не се квалификувал за следната фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Макс Мирни Men's singles  Чела (ARG)

W 3–6, 7–6(7–0), 6–4
 Нијеминен (FIN)

W 6–3, 6–4
 Фиш (USA)

L 3–6, 6–4, 1–6
Не се квалификувал за следната фаза
Владимир Волчков  Кифер (GER)

L 2–6, 4–6
Не се квалификувал за следната фаза
Макс Мирни

Владимир Волчков
двојки Н/П  Арази /
ел-Ајнауи (MAR)


W RET
 Б Брајан /
M Брајан (USA)


L 3–6, 3–6
Не се квалификувал за следната фаза

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Место Резултат Место
Виталиј Дербенев 6 56 кг 127,5 3 152,5 6 280 4
Сијархеј Лавренов −69 кг 147,5 = 4 170 6 317,5 6
Александар Анишчанка −85 кг 170 5 200 = 5 370 6
Андреј Рибаку 180 1 200 = 5 380 </img>
Михаил Авџеју 5105 кг 185 = 9 215 = 9 400 9
Слободен стил - жени
Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Место Резултат Место
Настасија Новикава 353 кг 87.5 = 3 102,5 = 6 190 5
Хана Бациушка 63 кг 115 1 127,5 2 242,5 </img>
Татјана Стукалава 100 3 122,5 = 3 222,5 </img>

Борење[уреди | уреди извор]

Клуч
 • VT - Победа со предавање.
 • PP - Одлука по поени - губитник со технички поени.
 • PO - Одлука по поени - губитник без технички поени.
Машки слободен стил
Натпреварувач Настан Елиминации Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Александар Кикиниу −74 kg  Јинѓија (CHN)

L 1–3 PP
 Бучер (SUI)

L 1–3 PP
3 Не се квалификувал за следната фаза 15
Вјачеслав Макаренко −84 kg  Гегхамјан (ARM)

W 3–0 PO
 Мингуци (ITA)

W 3–0 PO
1 Q  Абделфатах (EGY)

W 3–0 PO
 Алексеј Мишин (RUS)

L 0–3 PO
 Јерликаја (TUR)

W 3–1 PP
3rd
Сијархеј Лиштван −96 kg  Когушвили (RUS)

L 0–3 PO
 Лидберг (SWE)

W 5–0 VT
2 Не се квалификувал за следната фаза 12
Андреј Чехауској −120 kg  Вала (CZE)

L 0–3 PO
 Баројев (RUS)

L 0–3 PO
3 Не се квалификувал за следната фаза 18
Грчко-римски стил
Натпреварувач Настан Елиминации Classification Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Волха Хилко −63 kg  Легранд (FRA)

L 1–3 PP
 Иванова (TJK)

W 3–1 PP
2  Карташова (RUS)

W 3–1 PP
Bye  Јаник (CAN)

L 1–3 PP
6

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2004 Athens: Flag Bearers for the Opening Ceremony“. Olympics. 13 August 2004. Посетено на 11 September 2013.
 2. „2004 Athens: Medal Tally“. USA Today. Посетено на 1 April 2014.
 3. „Nesterenko takes women's 100m gold“. CNN. 21 August 2004. Посетено на 22 April 2014.
 4. „IOC disqualifies four medallists from Athens 2004 following further analysis of stored samples“. Olympics. 5 December 2012. Посетено на 22 April 2014.
 5. „Olympic drug tests: Four Натпреварувачs stripped of 2004 Athens medals“. BBC Sport. 5 December 2012. Посетено на 22 April 2014.
 6. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
 7. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]