Азербејџан на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азербејџан на Олимписките игри

Знаме на Азербејџан
МОК-код  AZE
НОК Национален олимписки комитет на Азербејџанската Република
официјално мрежно место (азербејџански) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Азербејџан учествувал на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година. 36 натпреварувачи, 30 мажи и 6 жени, учествувале во 36 дисциплини во 10 спортови.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Спорт Настан Датум
 Златен Фарид Мансуров Борење Грчко-римски стил - 66 кг 25 август
 Бронзен Ирада Ашумова Стрелаштво Пиштол - 25 м 18 август
 Бронзен Земфира Мефтахадинова Стрелаштво Подвижна мета 19 август
 Бронзен Фуад Асланов Бокс до 51 кг. 29 август
 Бронзен Агаси Мамадов Бокс до 54 кг. 29 август

Атлетика[уреди | уреди извор]

Азербејџанските атлетичари постигнале квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до 3 спортисти во секоја од настаните на „А“ стандард и 1 на „Б“ стандард). [1] [2]

Клуч
 • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
 • П = Квалификувани за следната фаза
 • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
 • NR = Национален рекорд
 • N / A = Фазата не е применлива за настанот
 • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Тејмур Гасимов 100 м 11.17 8 Не се квалификувал за следната фаза
Дадаш Ибрахимов 200 м 21.60 7 Не се квалификувал за следната фаза
Алибај Шукуров 800 м 1: 51,11 7 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Сергеј Бочков Трискок DNS Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Марина Лапина Фрлање кладиво 55,34 46 Не се квалификувала за следната фаза

Бокс[уреди | уреди извор]

Азербејџан испратил 9 боксери на Олимписките игри. Тие освоиле 2 бронзени медали, а 3 боксери стигнале до четвртфиналето. Комбинираниот рекорд на азербејџанските боксери бил 15-9, при што секој боксер победил во најмалку еден натпревар. Азербејџан го освоил 12-тото место во категоријата бокс.

Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Јејхун Абијев до 51 кг.  Бедак (HUN)
W 23–8
 Јалчинкаја (TUR)
L 20–23
Не се квалификувал за следната фаза
Фуад Асланов до 51 кг.  Ракотоаримбело (MAD)
W WO
 Изорија (GEO)
W 27–21
 Жани (POL)
W 24–23
 Томас (FRA)
L 18–23
Не се квалификувал за следната фаза 3rd
Ахаси Мамедов до 54 кг.  Брункер (AUS)
W RSC
 Далаклијев (BUL)
W 35–16
 Тетјак (UKR)
W 32–12
 Петчком (THA)
L 19–27
Не се квалификувал за следната фаза 3rd
Шахин Имранов до 57 кг.  Галада (RSA)
W RSC
 Тишченко (RUS)
L RSC
Не се квалификувал за следната фаза
Ровшан Хусејнов до 60 кг.  Махлангу (RSA)
W 22–14
 Ескобедо (USA)
W 36–18
 Кинделан (CUB)
L 11–23
Не се квалификувал за следната фаза
Руслан Хамиров до 69 кг.  Трипиш (CAN)
W RSC
 Ислам (CHN)
W 26–16
 Арагон (CUB)
L 14–16
Не се квалификувал за следната фаза
Џавид Тагијев до 75 кг.  Газис (GRE)
W 32–31
 Сурија (THA)
L 19–19+
Не се квалификувал за следната фаза
Али Исмајлов до 81 кг.  Силва (BRA)
W 27–22
 Павлидис (GRE)
L 16–31
Не се квалификувал за следната фаза
Вугар Алакбаров до 91 кг. Н/П  Кладочас (GRE)
W 18–14
 ел-Шами (SYR)
L DSQ
Не се квалификувал за следната фаза

Мечување[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Јелена Жемајева сабја  Патаро (BRA)

W 15–8
 Марцока (ITA)

W 15–6
 Загунис (USA)

L 11–15
Не се квалификувала за следната фаза 7

Гимнастика[уреди | уреди извор]

Ритмичка[уреди | уреди извор]

Динара Гиматова која се пласирала на Олимписките игри во 2004 година не можела да се натпреварува поради повреда. Таа била заменета со Ана Гурбанова.

Атлетичар Настан Квалификација Финале
Јаже Обрач Клубови Лента Вкупно Ранг Јаже Обрач Клубови Лента Вкупно Ранг
Ана Гурбанова поединечно 22,775 23.525 22.800 23.200 година 92.300 14 Не се квалификувала за следната фаза

Џудо[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Елчин Исмајлов −66 kg  Унгвари (HUN)

L 0012–1010
Не се квалификувал за следната фаза
Мехман Азизов −81 kg  Елмонт (NED)

W 1010–0001
 Шунџикау (BLR)

W 0010–0001
 Кравчук (POL)

L 0000–1001
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Хон (USA)

W 1000–0000
 Ванер (GER)

W 1000–0000
 Носов (RUS)

L 0020–0100
5
Мевлуд Миралијев −100 kg  Ван дер Гест (NED)

L 0001–1011
Не се квалификувал за следната фаза  ел-Гарбави (EGY)

W 1010–0000
 Иноуе (JPN)

W 1011–0000
 Житкејев (KAZ)

W 0021–0001
 Јурак (GER)

L 0001–1030
5

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Жени
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Ирада Ашумова 10 м воздушен пиштол 386 2 П 481.4 8
Пиштол од 25 м 588 1 П 687.3 3rd
Земфира Мефтахадинова Скит 71 2 П 93 3rd

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Сергеј Дјачков 50 м слободен стил 54.22 67 Не се квалификувал за следната фаза


Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Наталија Филина 100 м градно 1: 20.21 44 Не се квалификувала за следната фаза

Теквондо[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Нијамедин Пашајев 68 кг.  Сеоб (KOR)

L 13–15
Не се квалификувал во следна фаза
Рашад Ахмадов 80 кг. Податотека:Тринидад и Тобаго Осуџи (TRI)

W 10–3
 Негрел (FRA)

W 24–17
 Танрикулу (TUR)

L 6–6 SUP
Bye  Естрада (MEX)

W 9–9 SUP
 Карами (IRI)

L 8–9
4

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Место Резултат Место
Асиф Маликов до 62 кг 115 = 14 150 = 11 265 12
Туран Мирзаев до 69 кг 147,5 = 4 185 4 332,5 4
Низами Пашаев до 94 кг 180 DNF - - - DNF
Алибај Самадов 165 = 16 195 15 360 15
Алан Нанијев до 105 кг 190 4 220 4 410 6

Борење[уреди | уреди извор]

Клуч
 • VT - Победа со предавање.
 • PP - Одлука по поени - губитник со технички поени.
 • PO - Одлука по поени - губитник без технички поени.
Машки слободен стил
Натпреварувач Настан Елиминации Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Намик Абдулајев −55 кг.  Танабе (JPN)

L 1–3 PP
 Дут (IND)

W 3–1 PP
2 Не се квалификувал во следната фаза 14
Елман Аскеров −66 кг.  Бодиштеану (MDA)

W 3–1 PP
 Кели (USA)

L 1–3 PP
2 Не се квалификувал во следната фаза 12
Елнур Асланов −74 кг.  Абдусаломов (TJK)

L 1–3 PP
 Игали (CAN)

L 1–3 PP
3 Не се квалификувал во следната фаза 15
Рустам Агајев −96 кг.  Бајрамуков (KAZ)

W 3–1 PP
 Џејкобс (NAM)

W 5–0 VT
1 Q  Хејдари (IRI)

L 0–3 PO
Did not advance  Јуенјуен (CHN)

W 5–0 VT
5
Грчко-римски стил
Натпреварувач Настан Елиминации Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Виталиј Рахимов −60 кг.  Завадски (POL)

W 3–1 PP
 Хун (KOR)

L 0–3 PO
Н/П 2 Не се квалификувал во следната фаза 14
Фарид Мансуров −66 кг.  Марен (CUB)

W 3–0 PO
 Волни (POL)

W 3–1 PP
Н/П 1 Q  Зејдванд (IRI)

W 3–1 PP
 Самуелсон (SWE)

W 3–1 PP
 Ердоглу (TUR)

W 3–1 PP
Вугар Асланов −74 kg  Колитсопулос (GRE)

L 1–3 PP
 Доктуришвили (UZB)

L 0–5 VB
 Берзица (HUN)

L 0–3 PO
4 Не се квалификувал во следната фаза 17

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
 2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]