Прејди на содржината

CNN

Од Википедија — слободната енциклопедија

Си-Ен-Ен ( Кабелската мрежа за вести ) е американски телевизиски канал заснован врз основа на вести, е во сопственост на „ WarnerMedia “ на AT&T . Си-Ен-Ен беше основан во 1980 година од страна на американскиот сопственик на медиуми Тед Турнер како 24-часовен канал со кабелски вести . По неговото лансирање во 1980 година, Си-Ен-Ен беше првиот телевизиски канал што обезбеди 24-часовно покривање на вестите и беше првиот сеопфатен телевизиски канал во Соединетите држави.

Додека канал има голем број на здужувања, Си-Ен-Ен емитува главно од 30 Худсон Јардс во Њујорк, и има студија во Вашингтон и Лос Анџелес . Неговото седиште во Центарот СНН во Атланта се користи само за програмирање на викенд програма. Cи-Ен-Ен понекогаш се нарекува Cи-Ен-Ен / САД (или домашна Си-Ен-Ен ) да се разликува американскиот канал од меѓународната мрежа, CNN International .

Мрежата е позната по драматичното живо поткритие на ударните вести, од кои некои привлекоа критики како претерано сензационалистички и за нејзините напори да бидат непартиски, што доведе до обвиненија за лажна рамнотежа .

Од септември 2018 година, Си-Ен-Ен има 90,1 милиони телевизиски домаќинства како претплатници (97,7% од сите домаќинствата со кабелска телевизија) во САД. Во 2019 година, Си-Ен-Ен се рангираше на третото место по гледаност меѓу мрежните мрежни вести, зад соперниците Фокс Вести (Фох Њус) и МСНБЦ, со просек од 972.000 гледачи. Си-Ен-Ен е на 14-то место меѓу сите основни кабелски мрежи.

На глобално ниво, програмирањето на Си-Ен-Ен се емитува преку CNN International, што може да го видат гледачите во над 212 земји и територии.

Историја[уреди | уреди извор]

Рана историја[уреди | уреди извор]

Мрежата Кабелски вести првпат започна со емитување во 5 часот по Источно време на 1 јуни 1980 година. По воведувањето на Тед Тарнер, тимот на маж и жена Дејвид Валкер и Лоис Харт ја закотвиа првата вест на каналот. Бурт Рајнхард, извршниот потпретседател на Си-Ен-Ен при нејзиното лансирање, ангажирал поголемиот дел од првите 200 вработени на каналот.

Од своето деби, Си-Ен-Ен го прошири својот дострел до голем број даватели на кабловска и сателитска телевизија, неколку мрежни места и специјализирани канали со затворен спој (како што е аеродромот Си-Ен-Ен ). Компанијата има 42 бироа (11 домашни, 31 меѓународни), повеќе од 900 поврзани локални станици (кои исто така добиваат новости и одлики со содржини преку услугата за видео-новини CNN Newsource ), и неколку регионални и странски мрежни мрежи околу светот. Успехот на каналот го направи основачот Тед Тарнер и ја постави основата за евентуално стекнување на конгломерат Тајм Ворнер на системот за радиодифузија Турнер во 1996 година.

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Во октомври 2016 година, Викиликс објави електронска пошта од Johnон Подеста која покажа дека соработникот на Си-Ен-Ен, Дона Бразилец, ги пренесува прашањата за дебатата спонзорирана од Си-Ен-Ен во кампањата за Клинтон. Во е-поштата, Бразилецот разговараше за нејзината загриженост за можноста на Клинтон да постави прашање во врска со смртната казна. Следниот ден Клинтон го доби прашањето за смртната казна, збор за збор од член на публика на настанот во градското собрание во Си-Ен-Ен. Според истрагата за деловно работење на Си-Ен-Ен, модераторот за дебата Роланд Мартин од ТВ Еден „не негираше споделување информации со Бразилецот“. Си-Ен-Ен ги прекина врските со Бразилецот три дена подоцна, на 14 октомври 2016 година.

Персонал[уреди | уреди извор]

На 27 јули 2012 година, претседателот на Си-Ен-Ен Џим Валтон објави дека поднесува оставка по 30 години во мрежата. Волтон остана со Си-Ен-Ен до крајот на таа година. Во јануари 2013 година, поранешниот претседател на NBCUniversal, Џеф Закер го замени Валтон.

На 29 јануари 2013 година, долгогодишните политички аналитичари Џејмс Карвил и Мери Маталин и нивниот политички колега Ерик Ериксон беа испудени од Си-Ен-Ен.

Други платформи[уреди | уреди извор]

Мрежно место[уреди | уреди извор]

CNN ја започна своето мрежно место, CNN.com (првично позната како CNN Interactive ), на 30 август 1995 година. Мрежната страница привлече растечки интерес во текот на својата прва деценија и сега е една од најпопуларните мрежни места за новости во светот. Распространетиот раст на блоговите, друштвените медиуми и содржината генерирана од корисниците влијаеше на страницата, а блоговите особено се фокусираа на претходно понудените мрежни понуди на Си-Ен-Ен, најзабележително во развојот и лансирањето на гасоводот Си-Ен-Ен кон крајот на 2005 година.

Во април 2009 година, CNN.com го рангираше третото место меѓу онлајн глобалните страници за вести во САД, според Нилсен / НетРатингс; со пораст од 11% во однос на претходната година.

CNN Pipeline беше името на услуга за платена претплата , која имаше соодветно мрежно место и клиент за испорака на содржина што обезбедуваше видео во живо од четири извори (или „цевки“), пристап по барање на CNN приказни и извештаи и можни pop-up „аларми за новости“ до корисниците на компјутер. Клиентот за инсталирање беше достапен за корисниците на лични сметачи што работат Microsoft Windows . Имаше и „веб-клиент“ заснован на прелистувач за кој не беше потребна инсталација. Услугата беше прекината во јули 2007 година и беше заменета со бесплатна услуга за стриминг.