Атлетика на Летните олимписки игри 2004 – скок во височина за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
скок во височина - мажи
на Летните олимписки игри 2004

Стефан Холм (2013)
ОдржувалиштеОлимписки стадион
Денови20–22 август
Натпреварувачи38 од 27 земји
2.36
Медалисти
Gold medal 
Silver medal 
Bronze medal 
«20002008»
Атлетика на
Летните олимписки игри 2004

Дисциплини на патека
100 м   мажи   жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1.500 м мажи жени
5.000 м мажи жени
10.000 м мажи жени
100 м со пречки жени
110 м со пречки мажи
400 м со пречки мажи жени
3.000 м со препреки мажи жени
4 х 100 м штафета мажи жени
4 х 400 м штафета мажи жени
Дисциплини на отворено
маратон мажи жени
20 км одење мажи жени
50 км одење мажи
Дисциплини на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во височина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Фрлање ѓуле мажи жени
Фрлање диск мажи жени
Фрлање копје мажи жени
Фрлање кладиво мажи жени
Комбинирани дисциплини
Седмобој жени
Десетобој мажи

Скок во височина за мажи на Летните олимписки игри 2004 — дисциплина која се одржала во периодот од 20 август до 22 август 2004 година на Олимпискиот стадион во Атина, Грција[1][2].

На натпреварот биле пријавени 38 натпреварувачи од 28 земји. Натпреварувачите биле поделени во две квалификациски групи (по 19). Квалификациите за 12 финалисти се одржале на 20 август, а финалето на 22 август.

Рекорди[уреди | уреди извор]

20 август 2004.
Светски рекорд 2,45 м Хавијер Сотомајор  Куба Саламанка, Шпанија 27јули 1993.
Олимписки рекорд 2,39 м Чарлс Остин  САД Атланта, САД 27 јули 1996.

Победници[уреди | уреди извор]

Стефан Холм  Шведска Мет Хемингвеј  САД Јарослав Баба  Русија

Квалификации[уреди | уреди извор]

Плас. Група Натпреварувач Држава 2,10 2,15 2,20 2,25 2,28 Рез. Заб.
1 А Марк Бозвел Канада o o o 2,28 КВ РС
1 А Џејми Нијето САД o o o 2,28 КВ
1 Б Стефан Холм Шведска o o o 2,28 КВ
4 A Андриј Соколовски Украина o o хо o 2,28 КВ
4 Б Сватослав Тон Чешка о o хо o o 2,28 КВ
4 Б Лисвани Перез Куба о хо o o o 2,28 КВ
7 А Алесандро Талоти Италија o хо ххо o 2,28 КВ
8 А Јарослав Рибаков Русија - o o o xo 2,28 КВ
9 А Драгутин Топиќ Србија и Црна Гора o хо o хо 2,28 КВ =РС
9 Б Јарослав Баба Чешка o o хо xо 2,28 КВ
11 Б Мет Хемингвеј САД o o xxо 2,28 КВ
12 Б Вјачеслав Вороњин Русија o xo хо xxо 2,28 КВ
13 A Генадиј Мороз Белорусија o o o xxx 2,25
14 Б Никола Чоти Италија o o o xxx 2,25
15 Б Абдерахман Хамад Алжир o o xxx 2,25
15 А Штефан Василаке Романија o хо o xxx 2,25
17 Б Хесе де Лима Бразил o ххо o xxx 2,25
18 Б Стефан Странд Шведска o хo xxx 2,25
18 А Кирјакос Јоану Кипар о o o хo xxx 2,25
20 А Манјула Кумара Вијесекара Шри Ланка o o хxx 2,20
20 А Гжегорж Способ Полска o o хxx 2,20
20 Б Жак Фрајтаг ЈАР o o хxx 2,20
20 Б Рожле Презељ Словенија o o хxx 2,20
24 А Линус Тернблад Шведска о ххо o хxx 2,20
25 А Роман Фрике Германија o xo хxx 2,20
25 A Оскари Фресен Финска o xo хxx 2,20
25 Б Роберт Волски Полска o xo хxx 2,20
25 Б Петар Брајко Русија o xo х 2,20
25 Б Жан-Клод Рабат Либан o o xo хxx 2,20
30 A Томаш Јанку Чешка o хо xo хxx 2,20
31 Б Хавијер Бермехо Шпанија o o xхх 2,15
31 Б Марко Алексејев Естонија o o xхх 2,15
33 А Ласло Борош Унгарија хо o xхх 2,15
34 А Тора Харис САД хo xхх 2,15
35 А Алфредо Деза Перу о ххх 2,10
36 Б Јанг Ли Кина хо ххх 2,10
А Адријан О'Двјер Ирска ххх Нема пласман
Б Алексеј Лесничи Белорусија ДИСКВ.

Финале[уреди | уреди извор]

Плас. Натпреварувач Држава 2,20 2,25 2,29 2,32 2,34 2,36 Рез. Заб.
Стефан Холм Шведска o o o xo xxo o 2,36 =ЛР
Мет Хемингвеј САД o o - o o xxx 2,34 РС
Јарослав Баба Чешка o o o xxo o xxx 2,34 PB
4 Џејми Нијето САД o xo - o xo xxx 2,34 ЛР
5 Андреј Соколски Украина o o o o xxx 2,32
6 Јарослав Рибаков Русија o xo o xo xxx 2,32 =РС
7 Марк Бозвел Канада o - o xxx 2,29 РС
8 Сватослав Тон Чешка o xo xo xx- x 2,29
9 Вјачеслав Вороњин Русија o - xxo xxx 2,29
10 Драгутин Топиќ Србија и Црна Гора xo - xxo - xxx 2,29
11 Лисвани Перез Куба o xo xxx 2,25
12 Алесандро Талоти Италија o xxo - xxx 2,25

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Athletics at the 2004 Summer Olympics“. Athens 2004. IAAF. Посетено на 12 February 2015.
  2. „Athletics at the 2004 Athens Summer Games: Men's High Jump“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 2 January 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]