Аргентина на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргентина на Олимписките игри

Знаме на Аргентина
МОК-код  ARG
НОК Олимписки комитет на Аргентина
официјално мрежно место (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Аргентина учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година. Ова бил дваесет и првиот настап на нацијата на Олимписките игри. Аргентина не присуствувала на Летните олимписки игри во Сент Луис во 1904 година, на Летните олимписки игри во Стокхолм во 1912 година и во Москва на Летните олимписки игри во 1980 година, поради нејзината поддршка за бојкотот предводен од САД . Карлос Еспинола бил носител на знамето на нацијата на церемонијата на отворањето. 152 натпреварувачи, 106 мажи и 46 жени, учествувале во 86 дисциплини во 22 спортови.

Вкупниот број на медали, шест на број, го означил најдобриот учинок на Аргентина од Летните олимписки игри 1948 година, заработувајќи ги своите први златни медали од Летните олимписки игри во 1952 година и најдобрата позиција на табелата, односно земјата се нашла на 35 место.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Аргентинските атлетичари постигнаа квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до 3 спортисти во секоја од настаните на „А“ стандард и 1 на „Б“ стандард):[1][2]

Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Хуан Игнасио Сера Фрлање кладиво 72,53 26 Не се квалификувал за следната фаза
Марсело Пуглизе Фрлање диск 56.06 31 Не се квалификувал за следната фаза
Комбинирани настани - Десетобој
Атлетичар Настан 100 м LJ SP HJ 400 м 110H DT PV JT 1500 м Финале Место
Сантијаго Лоренцо Резултат 11.10 7.03 13.22 1,85 49,34 15.38 40.22 4.50 58,36 4: 23.08 7592 24
Поени 838 821 681 670 845 804 669 760 713 791
Жени
Атлетичар Настан Финале
Резултат Место
Сандра Торес Маратон 2:54:48 55
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Конечно
Растојание Позиција Растојание Позиција
Џенифер Далгрен Фрлање кладиво 59,52 43 Не се квалификувала за следната фаза
Алехандра Гарсија скок 4.40 12 q 4.20 = 13
Ромина Маги Фрлање копје 48.58 43 Не се квалификувала за следната фаза
Соланж Витвитин Скок во височина 1,89 23 Не се квалификувала за следната фаза

Кошарка[уреди | уреди извор]

Аргентина се квалификувала на ЛОИ 2004 во машка репрезентација. Аргентина освоила златен медал.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

15 август
Аргентина 83–82 Србија и Црна Гора
17 август
Шпанија 87–76 Аргентина
19 август
Аргентина 82–57 Кина
21 август
Нов Зеланд 94–98 Аргентина
23 август
Италија 76–75 Аргентина
Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+ К-
 Шпанија 10 5 5 0 405 399
 Италија 8 5 3 2 371 341
 Аргентина 8 5 3 2 414 396
 Кина 7 5 2 3 303 382
 Нов Зеланд 6 5 1 4 399 413
 Србија и Црна Гора 6 5 1 4 377 388

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
26 август        
   САД   102
27 август
   Шпанија   94  
   САД   81
26 август
     Аргентина   89  
   Грција   64
28 август
   Аргентина   69  
   Аргентина   84
26 август
     Италија   69
   Кина   75
27 август
   Литванија   95  
   Литванија   91 Трето место
26 август
     Италија   100  
   Италија   83    САД   104
   Порторико   70      Литванија   96
28 август


Бокс[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Место
Даниел Бризуела до 57 кг.  Тајберт (GER)

L RSC
Не се квалификувал за следната фаза

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Спринт[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Хавиер Кореја К-1 500 м 1: 38,675 2 q 1: 39.525 2 П 1: 40,639 8
К-1 1000 м 3: 28.492 4 q 3: 31,934 4 Не се квалификувал за следната фаза
Фернанда Лауро К-1 500 м 1: 59,474 6 q 2: 00,198 г. 9 Не се квалификувал за следната фаза

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

Велодром[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Поени Кругови Ранг
Хуан Куручет поени 23 −3 13
Хуан Куручет
Валтер Перез
медисон 5 −1 9

Планински[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Време Место
Карлос Франко Крос-кантри за мажи LAP (3 круга) 44
Химена Флорит Крос-кантри на жени 2:08:42 12

Коњички спортови[уреди | уреди извор]

Прескокнување[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Квалификација Финале Вкупно
1 круг Круг 2 3 круг Круг А. Круг Б.
Пенали Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Ранг
Мартин Допазо Furka du Village поединечно 8 = 47 8 16 = 40 8 24 = 37 П 8 = 12 17 25 = 23 25 = 23
Федерико Штирл Who Knows Lilly 5 = 31 Во пензија Не се квалификувал за следната фаза
Грегорио Вертејн Calwaro DNF Не се квалификувал за следната фаза
Лукас Вертајн Warren 9 = 54 П DNF Не се квалификувал за следната фаза
Мартин Допазо

Федерико Штирл

Грегорио Вертејн
Лукас Вертајн

Види погоре екипно Н/П 22 = 15 Не се квалификувал за следната фаза 22 = 15

Мечување[уреди | уреди извор]

Жени
Атлетичар Настан Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Rank
Алехандра Карбоне поединечно Bye  Сугавара (JPN)

L 6–15
Не се квалификувала за следната фаза

Хокеј на трева[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Холандија 5 5 0 0 16 9 +7 15
 Австралија 5 3 1 1 14 10 +10 10
 Нов Зеланд 5 3 0 2 13 11 +2 9
 Индија 5 1 1 3 11 13 −2 4
 ЈАР 5 1 0 4 9 15 −6 3
 Аргентина 5 0 2 3 8 13 −5 2
Групна фаза
15 август 2004
10:30
Аргентина  1 – 2  ЈАР
Извештај

17 август 2004
10:30
Аргентина  2 – 2  Австралија
Извештај

19 август 2004
20:00
Нов Зеланд  3 – 1  Аргентина
Извештај

21 август 2004
18:30
Аргентина  2 – 4  Холандија
Извештај

23 август 2004
20:00
Индија  2 – 2  Аргентина
Извештај

Женски турнир[уреди | уреди извор]

 

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Кина 4 4 0 0 11 2 +9 12
 Аргентина 4 3 0 1 12 4 +8 9
 Јапонија 4 2 0 2 5 7 −2 6
 Нов Зеланд 4 1 0 3 3 9 −6 3
 Шпанија 4 0 0 4 3 12 −9 0
14 август 2004
20:00
 Аргентина 4 – 0  Шпанија
Извештај

16 август 2004
08:30
 Јапонија 1 – 3  Аргентина
Извештај

20 август 2004
10:30
 Нов Зеланд 0 – 3  Аргентина
Извештај

22 август 2004
18:00
 Аргентина 2 – 3  Кина
Извештај

24 август 2004
18:00
 Холандија 2 – 2 (a.e.t.)  Аргентина
Извештај

Фудбал[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Аргентина го освоила златниот медал.

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Аргентина 3 3 0 0 9 0 +9 9
 Австралија 3 1 1 1 6 3 +3 4
 Тунис 3 1 1 1 4 5 -1 4
 Србија и Црна Гора 3 0 0 3 3 14 -11 0
11 август 2004
20:30
 Аргентина 6–0  Србија и Црна Гора Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 14,675
Извештај

14 август 2004
20:30
 Аргентина 2–0 Тунис  Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 5,512
Извештај

17 август 2004
20:30
 Аргентина 1–0  Австралија Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 26,338
Извештај

21 август 2004
21:00
 Аргентина 4–0  Костарика Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 9,929
Извештај
24 август 2004
18:00
 Италија 0–3  Аргентина Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 30,910
Извештај

28 август 2004
10:00
 Аргентина 1–0  Парагвај Олимписки стадион, Атина
Гледачи: 41,116
Извештај

Гимнастика[уреди | уреди извор]

Спортска[уреди | уреди извор]

Жени
Атлетичар Настан Квалификација Конечно
Апарат Вкупно Ранг Апарат Вкупно Ранг
V UB BB F V UB BB F
Селесте Карнавале Повеќебој 9.050 8.325 8.525 8.362 34.262 56 Не се квалификувала во следната фаза

Џудо[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале / BM
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Rank
Мигел Албарачин −60 kg  Лаброс (SEY)

W 1001–0001
 Абурто (MEX)

W 1000–0002
 Номура (JPN)

L 0000–0001
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Гусенберг (GER)

L 0000–0012
Не се квалификувал за следната фаза
Хорхе Ленцина −66 kg  Учишиба (JPN)

L 0000–1011
Не се квалификувал за следната фаза  Дашдава (MGL)

W 1011–0001
 Џафаров (RUS)

W 1001–0001
 Маргошвили (GEO)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Родриго Луценти −73 kg  Педро (USA)

L 0000–1001
Did not advance
Ариел Сганга −81 kg  Ашванден (SUI)

W 1000–0002
 Илијадис (GRE)

L WO
Не се квалификувал за следната фаза  Ендикот-Дејвис (AUS)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Едвардо Коста −90 kg  Камачо (VEN)

W 1101–0000
 Греков (UKR)

W 0112–0001
 Изуми (JPN)

L 0000–0001
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Кухаренка (BLR)

W 1000–0100
 Хуизинга (NED)

L 0000–1010
Не се квалификувал за следната фаза
Андрес Лофорте −100 kg  ел-Гарбави (EGY)

L 0001–0002
Не се квалификувал за следната фаза
Орландо Бакино +100 kg  Рибак (BLR)

L 0000–1001
Не се квалификувал за следната фаза

Веслање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Репешажа Полуфинале Конечно
Време Ранг Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Сантијаго Фернандес скул 7: 22,52 1 СА / Б / Ц Bye 7: 00,90 часот 2 ФА 6: 55,17 4
Маркос Моралес</br> Валтер Нанедер
7: 02.29 4 Р. 6: 28,98 2 СА / Б 7: 19,57 6 ФБ 6: 27,88 10
Жени
Атлетичар Настан Топлини Репешажа Полуфинале Конечно
Време Ранг Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Аналија Марин Скул 8: 01.56 4 Р. 7: 51,94 4 SC / D 7: 58.07 3 ФК DNF 18
Милка Кралјев
Лусија Палермо
Лесни парни двојки 7: 25.11 6 Р. 7: 23.22 5 ФК Bye 7: 54,32 часот 17

Легенда за квалификации: ФА = Финале А (медал); ФБ = Финале Б (немедал); ФК = Финале Ц (немедал); FD = Финале Д (немедал); FE = Финале Е (немедал); FF = Финале F (немедал); СА / Б = Полуфинале А / Б; SC / D = Полуфинале C / D; SE / F = Полуфинале E / F; R = репешажа

Едрење[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен ранг
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М *
Маријано Рутман Мистрал 29 5 24 7 23 23 15 13 11 10 9 140 15
Алехандро Кола Фин 20 21 25 18 5 20 14 20 21 19 16 174 22
Хавиер Конте

Хуан де ла Фуенте
Класа 470 26 20 5 1 21 1 11 13 9 23 17 121 13
Жени
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен ранг
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М *
Каталина Валтер Мистрал 19 23 21 19 19 20 21 23 23 20 OCS 208 22
Серена Амато Европа 5 2 22 8 13 22 2 11 4 10 9 86 6
Пола Реиносо

Марија Фернанда Сесто

Класа 470 15 7 11 6 15 16 3 14 9 11 11 102 12
Отворено
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен ранг
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М *
Диего Ромеро Ласер 40 6 11 2 18 43 23 5 5 12 12 134 12
Карлос Еспинола

Сантијаго Ланге
Торнадо 7 1 6 5 6 11 5 8 4 3 9 54 3rd

М = трка со медал; OCS = Од страната на курсот на почетната линија; DSQ = Дисквалификуван; DNF = Не завршил; DNS = Не започнал; RDG = Дадена исправка

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Конечно
Поени Ранг Поени Ранг
Пабло Елварез 10 метри воздушна пушка 583 43 Не се квалификувал за следната фаза
50 м пушка 587 = 40 Не се квалификувал за следната фаза
50 метри пушка 3 позиции 1135 = 38 Не се квалификувал за следната фаза
Максимо Модести 10 м воздушна пушка 559 44 Не се квалификувал за следната фаза
Пиштол од 50 м 548 = 30 Не се квалификувал за следната фаза
Ангел Веларте 10 метри воздушна пушка 586 = 39 Не се квалификувал за следната фаза
пушка од 50 м 584 45 Не се квалификувал за следната фаза
50 метри пушка 3 позиции 1137 = 36 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Аргентинските пливачи добиле квалификациски стандарди во следните настани (најмногу до 2 пливачи на секој настан во А-стандардно време и 1 во Б-стандардно време):

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Хозе Меоланс 50 м слободен стил 22.90 27 Не се квалификувал за следната фаза
100 м слободен стил 49,98 24 Не се квалификувал за следната фаза
Едуардо Герман Отеро 100 м грбно 57,28 33 Не се квалификувал за следната фаза
100 м пеперутка 55.24 44 Не се квалификувал за следната фаза
Хуан Мартин Переира 200 м слободно 1: 53,19 = 40 Не се квалификувал за следната фаза
400 м слободно 3: 57.26 27 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
1500 м слободно 15: 53,29 26 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Гастон Родригез 200 м пеперутка 2: 04.01 29 Не се квалификувал за следната фаза
Кристијан Мауро Солдано 100 м градно 1: 05.05 43 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Џорџина Бардах 200 м пеперутка 2: 13,68 21 Не се квалификувала за следната фаза
200 м индивидуално мешано 2: 16,68 14 П 2: 15,73 13 Не се квалификувала за следната фаза
400 м индивидуално мешано 4: 41,20 3 П Н/П 4: 37,51 НР </img>
Сесилија Бијајоли 400 м слободно 4: 16.42 22 Н/П Не се квалификувала за следната фаза
Агустина де Џовани 200 м градно 2: 35,94 26 Не се квалификувала за следната фаза
Хавиера Салцедо 100 м градно 1: 12,46 = 29 Не се квалификувала за следната фаза
Флоренсија Сигети 50 м слободен стил 26,84 37 Не се квалификувала за следната фаза
100 м слободен стил 56,71 28 Не се квалификувала за следната фаза
200 м слободно 2: 03.29 25 Не се квалификувала за следната фаза

Пинг Понг[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан 1 2 3 4 Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Место
Лиу Сонг поединечно  Арај (JPN)

W 4–1
 Грујиќ (SCG)

W 4–1
 Хјук (KOR)

L 0–4
Не се квалификувал во следната фаза
Пабло Табачник  Ториола (NGR)

L 1–4
Did Не се квалификувал во следната фаза advance
Оскар Гонзалес

Пабло Табачник
двојки Н/П  Јонис /
Креанга (GRE)


L 1–4
Не се квалификувал во следната фаза

Теквондо[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Коло 16 Четвртфинале Полуфинале 1 2 Финале
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Место
Алехандро Хернандо 68 кг  Росен (DEN)

L 10–11
Не се квалификувал во следната фаза
Ванина Санчез 67 кг  Риверо (PHI)

L 10–10 SUP
Не се квалификувал во следната фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Мажи
Атчетичар Настан Коло 64 Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Место
Агустин Калери Поединечно  Бек (SVK)

W 2–6, 6–3, 8–6
 Андреев (RUS)

L RET
Не се квалификувал во следната фаза
Хуан Игнасио Чела  Мирни (BLR)

L 6–3, 7–6(7–0), 4–6
Не се квалификувал во следната фаза
Давид Налбандијан се повлекол на '15 Август' поради повреда
МАријано Забалета  Ли Х-Т (KOR)

L 6–4, 3–6, 2–6
Не се квалификувал во следната фаза
Хуан Игнасио Чела

Mariano Zabaleta
Двојки Н/П  Андреев /
Давиденко (RUS)


L 6–3, 3–6, 4–6
Не се квалификувал во следната фаза
Гастон Етлис

МАртин Родригес
Н/П  Лопез /
Робредо (ESP)


W 6–3, 6–4
 Гонзалез /
Масу (CHI)


L 3–6, 6–7(2–7)
Не се квалификувал во следната фаза
Жени
Athlete Event Коло 64 Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Место
Маријана Дијаз Олива поединечно  Кузнецова (RUS)

L 3–6, 3–6
Не се квалификувала во следната фаза
Гисела Дулко  Шперм (CRO)

L 6–7(6–8), 5–7
Не се квалификувала во следната фаза
Паола Суарез  Дечи (FRA)

W 6–7(1–7), 7–6(7–5), 9–7
 Зулуага (COL)

L 6–4, 6–7(1–7), 1–6
Не се квалификувала во следната фаза
Паола Суарез

Патрисија Тарабини
Doubles Н/П  Гарикес/
Санчез Викарио (ESP)


W 6–7(8–10), 7–5, 6–2
 Моригами /
Обата (JPN)


W 6–4, 6–2
 Дечи /
Тестуд (FRA)


W 6–4, 1–6, 6–4
 Ли Тинг /
Сун Тијантин (CHN)


L 2–6, 6–2, 7–9
 Асагое /
Сугијама (JPN)


W 6–3, 6–3
3rd

Триатлон[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Пливање (1,5 км) Транс 1 Велосипед (40 км) Транс 2 Стартувај (10 км) Вкупно време Ранг
Даниел Фонтана Машки 18:25 часот 0:19 1:05:11 0:20 32:59 часот 1: 57: 14,20 часот 28
Ненси Алварез Женски 20:58 часот 0:21 1:17:29 0:25 42:23 2: 21: 38,66 43

Одбојка[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

15 август 2004
14:00
Аргентина  3 – 0  Франција Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 2,370
Извештај: резултат
25
25
25
75
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Вкупно
15
23
22
60
17 август 2004
09:00
Тунис  2 – 3  Аргентина Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 888
Извештај: резултат
20
25
16
25
10
96
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Сет 5
Вкупно
25
23
25
22
15
110
19 август 2004
19:30
Аргентина  3 – 1  Грција Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 9,403
Извештај: резултат
16
25
25
25
91
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
25
21
22
22
90
21 август 2004
16:10
Аргентина  1 – 3  Србија и Црна Гора Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 4,826
Извештај: резултат
25
17
21
23
86
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
21
25
25
25
96
23 август 2004
16:00
Полска  3 – 2  Аргентина Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 6,295
Извештај: резултат
25
25
23
22
20
115
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Сет 5
Вкупно
19
22
25
25
18
109
25 август 2004
16:30
Аргентина  1 – 3  Италија Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 8,100
Извештај: резултат
25
22
24
26
97
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
22
25
26
28
101

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Ранг Резултат Ранг
Дарио Лекман Мажи 94 кг 155 = 18 185 16 340 година 17
Нора Копел Жени −75 кг 100 = 12 137,5 = 6 237,5 9

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]