Васил Кириенка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Васил Кириенка
Кириенка на Џиро д’Италија 2011
Лични податоци
Цело имеВасил Кириенка
ПрекарРобокап[1]
Роден28 јуни 1981 (1981-06-28) (41 г.)
Речица, СССР СССР
Висина1,82 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2006
2006
2007–2008
2009–2012
2013–
ОТЦ Дорс (мај–)
Риетуму Банк (–јуни)
Тинкоф Кредит Системс
Кес д’Епарњ
Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
3 поединечни етапи (2008, 2011, 2015)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2013)

Етапни трки

Рут ду Суд (2011)

Еднодневни трки и класици

Светски хронометарски првак (2015)
Белоруски национален хронометарски првак (2002, 2005, 2006, 2015, 2018)
Поединечен хронометар на Европските игри (2015)
Последна промена
10 јули 2019

Васил Кириенка (белоруски: Васіль_Кірыенка; р. 28 јуни 1981 во Речица) — белоруски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[2] Кириенка е моментален светски, европски и национален првак во дисциплината хронометар.

Кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Роден во Речица во Белоруска ССР во 1981 година, Кириенка ја освоил првата национална титула во хронометар во 2002 година. Првично бил насочен кон велодромските дисциплини, каде ја освоил бодовната трка на Светското првенство во 2008 година.

Васил Кириенка ја започнал својата кариера во екипата на Радспорт-Тим Група ПСБ во 2004 година. Следната 2005 година, тој победил на еднодневната трка Копа дела Паче и станал државен првак во хронометар. Во 2006 година, Кириенка настапувал за латвиско-швајцарската континентална екипа Риетуму Банк-Рига-Идеал. Меѓудругото, тој завршил на четвртото место на гран при трката во Талин и победил на една етапа од трката Корс де ла Солидарите во Полска. На светското првенство во друмски велосипедизам во Салцбург, Кириенка бил изненадувачки шести на хронометарската трка. Во 2007 и 2008 година, тој возел за руско-италијанската професионална континентална екипа Тинкоф Кредит Системс.

Кејс д’Епарњ[уреди | уреди извор]

Кириенка настапувајќи на олимпискиот хронометар 2012 во Лондон

Кириенка преминал во шпанската екипа Кејс д’Епарњ за сезоната 2009.

На 23 мај 2011 година, во текот на Џиро д’Италија 2011, колегата на Кириенка Хавиер Тондо починал во бизарна случка во неговиот дом додека се подготвувал да тренира со колегите. Бил згмечен помеѓу неговиот автомобил и вратата од гаражата.[3] Пет дена подоцна, Кириенка возел за победа во солонапад на дваесеттата етапа, планинска завршница до Сестриере, каде ја посветил етапната победа на Тондо, покажувајќи кон небото кога поминал на целта.[4] Екипата разгледувала опција да се повлече од трката по смртта на Тондо, но возачите едногласно гласале да продолжат.[5] Кириенка изјавил дека екипата на Џиро се надевала да добие уште една етапна победа (бидејќи победата на Франсиско Вентосо била пред смртта на Тондо) во негова чест.[6]

Во септември 2012 година, Кириенка завршил трет на индицидуалниот хронометар на Светското првенство.[7]

Тим Скај[уреди | уреди извор]

Кириенка на Тур де Франс 2014

Кириенка го напуштил Мовистар Тим на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на Тим Скај со тригодишен договор од сезоната 2013.[2]

Во мај 2015 година, Кириенка го освоил поединечниот хронометар]] на Џиро д’Италија, кој бил долг 59,5 километри.[8] Во јуни 2015 година го освоил поединечниот хронометар на воведните Европски игри во Баку.[9] На 23 септември 2015 година, Кириенка победил на поединечниот хронометар на Светското првенство во Ричмонд.[10]

Кириенка бил знаменосец на родната Белорусија на церемонијата на отворање на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро, каде што настапил на хронометарската трка; завршил на 17. место.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1999
3. Национално хронометарско првенство
2000
2. Национално хронометарско првенство
2001
2. Национално хронометарско првенство
2002
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално хронометарско првенство
2003
Акваскалиентес
1. Поединечна потера
3. Екипна потера
Европско првенство под 23 години
3. Поединечна потера
3. Екипна потера
2004
3. Акваскалиентес - поединечна потера
6. Краен пласман Трка околу Турција
2005
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Манчестер Бодовна трка
1. Копа дела Паче
1. Џиро дел Касентино
1. Етапа 3 Џиро дела Тоскана под 23 години
2006
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално хронометарско првенство
Сиднеј
1. Скреч
3. Бодовна трка
2. Краен пласман Скандинавска недела
1. Етапа 3
2. Москва Бодовна трка
2. Скандинавијан Опен
3. Светско велодромско првенство - Бодовна трка
3. Рига ГП
4. ЕОС Талин ГП
4. Шлаким
5. Краен пласман Пет прстена околу Москва
6. Светско хронометарско првенство
8. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
1. Етапа 6
2007
1. Етапа 3 Стер Електротур
1. Етапа 5 Вуелта а Бургос
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
2. Екипен хронометар Ајндховен
3. Национално хронометарско првенство
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
8. Краен пласман Трка околу Австрија
9. Светско хронометарско првенство
9. Тур ду Хаут Вар
9. Гран при де Фурмие
2008
1. Етапа 1 (ТТТ) Сетимана Сиклистика Ломбарда
1. Етапа 19 Џиро д’Италија
2. Краен пласман Стер Електротур
2. Национално хронометарско првенство
2. ГП Чита ди Камаиоре
7. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2011
1. Краен пласман Рут ду Суд
1. Етапа 20 Џиро д’Италија
2. Краен пласман Критериум Интернасионал
1. Бодовен пласман
9. Краен пласман Вуелта а Мурсија
10. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 2
2012
3. Светско хронометарско првенство
6. Краен пласман Критериум ду Дофине
2013
1. Етапа 18 Вуелта а Еспања
Светско друмско првенство
3. Bronze medal blank.svg Екипен хронометар
4. Поединечен хронометар
2014
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
3. Краен пласман Трка околу Баварија
4. Светско хронометарско првенство
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 11 на Вуелта а Еспања
2015
1. MaillotMundialCrono.PNG Светско хронометарско првенство
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Gold medal blank.svg Хронометар на Европските игри
1. Етапа 14 (ITT) Џиро д’Италија
1. Хроно де Насионс
2016
1. Хроно де Насионс
Светско друмско првенство
2. Silver medal blank.svg Хронометар
4. Екипен хронометар
2017
Светско хронометарско првенство
3. Bronze medal blank.svg Екипен хронометар
5. Хронометар
6. ГП Мигел Индураин
2018
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално хронометарско првенство
9. Светско хронометарско првенство
2019
1. Gold medal blank.svg Европски игри - хронометар

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 35 73 37 25  —  —  — 84  — 102 СО
Jersey yellow.svg Тур  —  — 60 СО 77 СО 86  — 103 112
Jersey red.svg Вуелта 34 16  —  —  — 73 110 83  —

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Милс, Бенџамин. „Фотогалерија на Тим Скај“. Cyclist. Team Sky. Посетено на 7 ноември 2012.
  2. 2,0 2,1 „Кириенка во Скај на три години“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 август 2012. Посетено на 20 август 2012.
  3. „Хавиер Тондо умрел во инцидент во неговиот дом“. Cyclingnews.com. Future plc. 23 мај 2011. Архивирано од изворникот на 25 јуни 2014. Посетено на 17 август 2011.
  4. Феликс Лоу (28 мај 2011). „Кириенка му оддава почит на Тондо со победа“. Eurosport. Yahoo! News Network. Архивирано од изворникот на 25 јуни 2014. Посетено на 17 август 2011.
  5. „Мувистар продолжува на Џиро по смртта на Тондо“. Cyclingnews.com. Future plc. 23 мај 2011. Архивирано од изворникот на 25 јуни 2014. Посетено на 24 мај 2011.
  6. Жан Франсоа Кене (28 мај 2011). „Кириенка оддаде почит на Хавиер Тондо“. Cyclingnews.com. Future plc. Архивирано од изворникот на 25 јуни 2014. Посетено на 31 мај 2011.
  7. „Светски друмски првенства: Тони Мартин ја задржа титулата во поединечен хронометар“. BBC Sport. BBC. 19 септември 2012. Посетено на 23 септември 2015.
  8. „Контадор се врати во водство на Џиро на етапата 14, поединечен хронометар, освоена од Кириенка“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 23 мај 2015. Посетено на 1 јуни 2015.
  9. „Кириенка и Ван Дејк ги освоил хронометарските титули на Европските игри“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 18 јуни 2015. Посетено на 23 септември 2015.
  10. „Кириенка го освои златото на хронометарот на Светското првенство“. BBC Sport. BBC. 23 септември 2015. Посетено на 23 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]