Прејди на содржината

Хрватска на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрватска на Олимписките игри

Знаме на Хрватска
МОК-код  CRO
НОК Хрватски олимписки комитет
официјално мрежно место (хрватски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Австрија (1896–1912)
Унгарија (1896–1912)
Југославија (1920–1988)

Хрватска учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година. Ова бил четврти последователен настап на нацијата на Летните олимписки игри од пост-југословенскиот период. Хрватскиот олимписки комитет ( хрватски: Hrvatski olimpijski odbor , ХОО ) ја испрати најмалата делегација на нацијата на Игрите од своето деби во 1992 година. Вкупно 81 спортисти, 66 мажи и 15 жени, се натпреварувале во 14 спортови. Машките ватерполисти и ракометбиле единствените екипни спортови во кои Хрватска имала свое претставување на овие Олимписки игри.

Хрватскиот тим имал тројца олимписки медали од Сиднеј: веслачите и браќа Никша и Синиша Скелин, и четирикратниот олимпиец и бранител во кревање тегови, Николај Пешалов, во машка категорија. Пинг-понгарот и олимписки освојувач на сребрен медал Зоран Приморац станал првиот Хрват кој учествувал на пет Олимписки игри како поединечен спортист (неговиот прв настап бил под поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија ). Поранешниот босански спортист и фрлач на дискови Драган Мустапиќ служел како капитен на тимот и најстар член на тимот на 41 година, додека пливачката во грбно Сања Јовановиќ била најмлада на 17 години. Трикратниот олимписки ватерполист и двократен медалист Дубравко Шименц бил назначен од комитетот да стане знаменосец на нацијата на свеченото отворање.[1]

Хрватска ја напуштила Атина со вкупно пет медали (еден златен, два сребрени и два бронзени), сметајќи се за најуспешните олимписки игри во историјата, според вкупниот број на медали за оваа земја. Сите овие медали биле освоени за прв пат на хрватските спортисти во пливање, машки парови во веслање и машки тениски парови. Во меѓувреме, машката ракометна репрезентација на Хрватска (предводена од капитенот на тимот Венио Лосерт ) се покажала како особено успешна во Атина, бидејќи ги победила Германците за нивниот единствен златен медал на овие Игри, додавајќи го на нивниот претходен рекорд од Летните олимписки игри 1996 година во Атланта .[2]

Атлетика[уреди | уреди извор]

Хрватските натпреварувачи имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот“).[3][4]

Клуч
 • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
 • П = Квалификувани за следната фаза
 • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
 • NR = Национален рекорд
 • N / A = Фазата не е применлива за настанот
 • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Јурица Грабучиќ 110 метри со пречки 13,87 8 Не се квалификувал за следната фаза
Бранко Зорко 1500 м 3: 48,28 10 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Синиша Ерготиќ Скок во далечина 7,77 26 Не се квалификувал за следната фаза
Едис Елкасевиќ Фрлање ѓуле 18.44 36 Не се квалификувал за следната фаза
Андрес Хаклитс Фрлање кладиво 74,43 21 Не се квалификувал за следната фаза
Неџад Мулабеговиќ Фрлање ѓуле 19.07 29 Не се квалификувал за следната фаза
Драган Мустапиќ Фрлање диск 54,66 34 Не се квалификувал за следната фаза
Еди Понош Фрлање копје 71,43 33 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Вера Бегиќ Фрлање диск 57,31 29 Не се квалификувал за следната фаза
Ивана Бркљачиќ Фрлање кладиво 68,21 13 Не се квалификувал за следната фаза
Сања Гавриловиќ 56,79 45 Не се квалификувал за следната фаза
Бланка Влашиќ Скок во височина 1,95 7 П 1,89 11

Бокс[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Марио Шиволја до 81 кг  Муњос (VEN)

L 23–31
Не се квалификувал за следната фаза
Вердан Џапало до 91 кг Н/П  Форсит (AUS)

L 22–32
Не се квалификувал за следната фаза

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Слалом[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Прелиминарна Полуфинале Финале
Старт 1 Место Старт 2 Место Вкупно Место Време Место Време Место Вкупно Место
Данко Херцег Машки Ц-1 103,84 7 100,33 3 204,17 6 П 203,49 12 Не се квалификувал за следната фаза
Динко Мулиќ Машки К-1 102,71 20 108,05 24 210,76 22 Не се квалификувал за следната фаза

Спринт[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Емануел Хорватичек Машки Ц-1 500 м 1: 55.528 5 q 2: 06.347 8 Не се квалификувал за следната фаза
Машки Ц-1 1000 м 4: 27.662 7 q 4: 24.604 7 Не се квалификувал за следната фаза

Легенда за квалификации: П = Квалификување до финалето; q = Квалификување во полуфинале

Коњички спорт[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Крос-кантри Скокање Вкупно
Квалификатор Финале
Пенали Место Пенали Вкупно Место Пенали Вкупно Место Пенали Вкупно Место Пенали Место
Пепо Пуч Банвил д'Ивој поединечно 68,60 65 80,60 149,20 66 9.00 часот 158,20 63 Не се квалификувал за следната фаза 158,20 63

Ракомет[уреди | уреди извор]

Тим Настан Групна фаза Четвртфинале Полуфинале Финале / BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Машка Хрватска Машки турнир  Исланд
Ш 34–30
 Словенија
W 27-26
 Јужна Кореја
Ш 29-26
 Русија
W 26-25
 Шпанија
W 30-22
1  Грција
Ш 33–27
 Унгарија
Ш 33-31
 Германија
В 26-24

Машки турнир[уреди | уреди извор]

 • Прелиминарна фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод
 Хрватска 5 5 0 0 146 129 17 10
 Шпанија 5 4 0 1 154 137 17 8
 Јужна Кореја 5 2 0 3 148 148 0 4
 Русија 5 2 0 3 145 145 0 4
 Исланд 5 1 0 4 143 158 -15 2
 Словенија 5 1 0 4 130 149 -19 2
14 август
19:30
Хрватска Хрватска 34–30 Исланд Исланд Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
11:30
Хрватска Хрватска 27–26 Словенија Словенија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
09:30
Хрватска Хрватска 29–26 Јужна Кореја Јужна Кореја Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
19:30
Хрватска Хрватска 26–25 Русија Русија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
11:30
Хрватска Хрватска 30–22 Шпанија Шпанија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
24 август
14:30
Хрватска Хрватска 33–27 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
 • Полуфинале
27 август
12:30
Хрватска Хрватска 33–31 Унгарија Унгарија Олимписка Арена Хелинико
 • Финале
29 август
14:45
Хрватска  26–24  Германија Олимписка Арена Хелинико
Судии: Хансон (ШВЕ), Олсон (ШВЕ)
Хрватска освоила златен медал.

Веслање[уреди | уреди извор]

Хрватските веслачи ги квалификуваа следните бродови:

Атлетичар Настан Загрева Повторување Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место Време Место
Никше Скелин
Синиша Скелин
Спари 7: 01.28 2 СА/Б Bye 6: 23.57 2 ФА 6: 32,64 </img>
Игор Бораска
Марко Драгичевиќ
Петар Милин
Дамир Вучичиќ
Четири 6: 34.05 4 Р 5: 58,48 3 СА/Б 6: 05.54 6 ФБ 5: 57.36 12

Едрење[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен пласман
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М*
Карло Курет Фин 6 2 10 8 12 18 7 5 3 3 5 61 4
Томислав Башиќ
Петар Чупаш
470 16 10 19 5 20 26 21 25 1 7 12 136 19
Отворено
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен пласман
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М*
Мате Арапов Ласер 6 11 2 22 OCS 13 3 25 29 25 3 139 14

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Жени[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Мирела Скоко-Челиќ Воздушен пиштол 10 метри 381 15 Не се квалификувал за следната фаза
Пиштол 25 метри 569 = 27 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Ненад Булјан 400 м слободно 4: 02.76 37 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Слободен стил 1500 метри 15: 56.54 29 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Крешимир Чач 200 метри индивидуално мешано 2: 05.33 34 Не се квалификувал за следната фаза
Марио Делаќ 200 метри слободен стил 1: 55,82 54 Не се квалификувал за следната фаза
Дује Драгања 50 метри слободен стил 22,28 5 П 22,19 8 П 21,94 НР </img>
100 метри слободен стил 49.07 4 П 49,14 6 П 49,23 6
100 метри пеперутка 52,56 6 П 52.74 8 П 52.46 7
Саша Имприќ 400 метри индивидуално мешано 4: 32.02 32 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Гордан Кошуj 100 метри грбно 55,80 16 П 56.02 14 Не се квалификувал за следната фаза
200 метри грбно 2: 00.94 12 П 1: 59,61 9 Не се квалификувал за следната фаза
Вања Рогуљ 100 метри градно 1: 03.16 26 Не се квалификувал за следната фаза
200 метри градно 2: 18,81 37 Не се квалификувал за следната фаза
Игор Череншек
Марио Делаќ
Дује Драгања
Иван Младина
Штафета 4 × 100 метри слободен стил 3: 21.01 13 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Петра Бановиќ 200 метри слободен стил 2: 04.24 32 Не се квалификувал за следната фаза
200 метри индивидуално мешано 2: 20,83 25 Не се квалификувал за следната фаза
Анита Галиќ 400 м слободно 4: 26.09 37 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
800 метри слободен стил 9: 10.91 28 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Сања Јовановиќ 100 метри грбно 1: 02.47 = 17 Не се квалификувал за следната фаза
200 метри грбно 2: 15.01 16 П 2: 13,76 13 Не се квалификувал за следната фаза
Смилјана Мариновиќ 100 метри градно 1: 11.00 20 Не се квалификувал за следната фаза
200 метри градно 2: 32.52 17 Не се квалификувал за следната фаза

Пинг-понг[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан 1 2 3 4 Четвртфинале Полуфинале Финале / BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Зоран Приморац мажи - поединечно Bye  Миличевиќ (BIH)

W 4–1
 Лин (CHN)

L 1–4
Не се квалификувал за следната фаза
Тамара Борош Women's singles Bye  Кравченко (ISR)

W 4–0
 Павловиќ (BLR)

W 4–2
 Јининг (CHN)

L 0–4
Не се квалификувал за следната фаза
Корнелија Ваида  Фанг (AUS)

L 0–4
Не се квалификувал за следната фаза
Тамара Борош
Корнелија Ваида
женски парови Bye  Штрбикова /
Вачовцова (CZE)


W 4–1
 Баторфи /
Тот (HUN)


W 4–1
 Рае /
Ах (KOR)


L 0–4
Не се квалификувал за следната фаза

Теквондо[уреди | уреди извор]

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Марио Анчиќ Men's singles  Хас (GER)

L 1–6, 5–7
Не се квалификувал за следната фаза
Иво Карловиќ  Павел (ROM)

W 6–4, 6–7(10–12), 6–2
 Клемент (FRA)

W 7–6(7–4), 4–6, 6–4
 Моја (ESP)

L 6–4, 6–7(3–7), 4–6
Не се квалификувал за следната фаза
Иван Љубичиќ  Саргсијан (ARM)

W 6–3, 6–2
 Јохансон (SWE)

W 7–6(7–3), 6–4
 Дент (USA)

L 4–6, 4–6
Не се квалификувал за следната фаза
Марио Анчиќ
Иван Љубичиќ
Мажи двојки Н/П  Бјоркман /
Јохансон (SWE)


W RET
 Дам /
Сук (CZE)


W 7–6(8–6), 6–7(2–7), 7–5
 Лодра /
Санторо (FRA)


W 4–6, 6–3, 9–7
 Гонсалес /
Масу (CHI)


L 5–7, 6–4, 4–6
 Бупати /
Паес (IND)


W 7–6(7–5), 4–6, 16–14
3rd
Јелена Костаниќ Women's singles  Brandi (PUR)

L 5–7, 1–6
Не се квалификувал за следната фаза
Каролина Шпрем  Дулко (ARG)

W 6–4, 7–6(8–6), 7–5
 Виџаја (INA)

W 6–3, 6–1
 Сугијама (JPN)

L 6–7(6–8), 1–6
Не се квалификувал за следната фаза
Јелена Костаниќ

Каролина Шпрем

Жени - парови Н/П  Пракусја /
Виџаја (INA)


W 6–3, 6–2
 Асагое /
Сугијама (JPN)


L 3–6, 5–7
Не се квалификувал за следната фаза

Ватерполо[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

• Групна фаза

15 Август 2004
22:15
[1] Хрватска  6 – 7  САД Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 0-0, 0-3, 2-1, 4-3
17 Август 2004
22:15
[2] Унгарија  10 – 8  Хрватска Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 1-0, 4-2, 4-4, 1-2
19 Август 2004
22:15
[3] Хрватска  8 – 9  Русија Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 2-2, 2-3, 1-1, 3-3
21 Август 2004
21:00
[4] Србија и Црна Гора  11 – 8  Хрватска Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 2-1, 4-2, 3-3, 2-2
23 Август 2004
10:45
[5] Хрватска  5 – 4  Казахстан Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 2-2, 2-0, 0-0, 1-2
25 Август 2004
10:45
[6] Хрватска  12 – 1  Египет Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 4-0, 2-0, 4-0, 2-1
27 Август 2004
17:00
[7] Италија  11 – 7  Хрватска Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 2-1, 3-4, 1-1, 5-1
29 август 2004
09:30
[8] Австралија  8 – 7  Хрватска Атински олимписки воден центар
Голови по четвртина: 2-0, 3-4, 1-1, 2-2

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Во еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Место Резултат Место
Николај Пешалов Машки −69 кг 150 3 187.5 = 2 337,5 3rd

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dubravko Šimenc stjegonoša hrvatske zastave u Ateni“ [Dubravko Šimenc is the flag bearer for Croatia in Athens] (хрватски). Croatian Olympic Committee. 3 August 2004. Посетено на 22 April 2014.[мртва врска]
 2. „Croatia break through for handball gold“. ABC News Australia. 30 August 2004. Посетено на 20 April 2014.
 3. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
 4. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]