Босна и Херцеговина на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Босна и Херцеговина на Олимписките игри

Знаме на Босна и Херцеговина
МОК-код  BIH
НОК Олимписки комитет на Босна и Херцеговина
Официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1992 зимски)

Босна и Херцеговина учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година. Ова бил четврти настап на нацијата на Летните олимписки игри од пост-југословенската ера.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Босанските спортисти Натпреварувачи имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот“). [1] [2]

Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Натпреварувач Настан Квалификации Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Јасмин Салиховиќ 800 м 1: 49,59 7 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Натпреварувач Настан Квалификации Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Јасминка Губер 1500 м 4: 17,75 11 Не се квалификувал за следната фаза

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Слалом[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Прелиминарна Полуфинале Финале
Стартувај 1 Место Стартувај 2 Место Вкупно Место Време Место Време Место Вкупно Место
Емир Шаргановиќ К-1 111.26 23 105.04 23 216,30 часот 23 Не се квалификувал за следната фаза

Џудо[уреди | уреди извор]

Мажи

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Неџад Фазлија Воздушна пушка од 10 метри 587 = 35 Не се квалификувал за следната фаза
50 метри склона кон пушка 585 44 Не се квалификувал за следната фаза
Пушка 50 метри 3 позиции 1144 = 33 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Жељко Паниќ 100 м слободен стил 52.75 55 Не се квалификувал за следната фаза

Пинг-понг[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Фаза 1 Фаза 2 Фаза 3 Фаза 4 Четвртфинале Полуфинале Финале / BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Срѓан Миличевиќ мажи - поединечно  Лавал (AUS)

W 4–2
 Приморац (CRO)

L 1–4
Не се квалификувал за следната фаза

Теквондо[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 Финале/ BM
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Rank
Зоран Прерад +80 kg  Гарсија (ESP)

L 2–13
Не се квалификувал за следната фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Жени
Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Мервана Југиќ-Салкиќ жени поединечно  Камерин (ITA)

L 3–6, 4–6
Не се квалификувал за следната фаза

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]