Ерменија на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерменија на Олимписките игри

Знаме на Ерменија
МОК-код  ARM
НОК Ерменски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Ерменија учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Аргентинските атлетичари постигнале квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до 3 спортисти во секоја од настаните на „А“ стандард и 1 на „Б“ стандард). [1] [2]

Клуч
 • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
 • П = Квалификувани за следната фаза
 • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
 • NR = Национален рекорд
 • N / A = Фазата не е применлива за настанот
 • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Армен Мартиросијан Трискок 15.05 43 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Четврт финале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Марина Газаријан 100 м 12.29 6 Не се квалификувала за следната фаза

Бокс[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Противнички

резултат
Место
Алексан Налбандјан до 48 кг.  Аслом (FRA)
W 27–20
 Али (IRI)
W 24–11
 Шиминг (CHN)
L 12–20
Не се квалификувал во следна фаза

Џудо[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Ермен Назарјан до 60 кг.  Ли (BRA)
W 0101–0001
 Аконџадех (IRI)
L 0001–0010
Did not advance  Камерон (CMR)
L 0000–1000
Не се квалификувал во следна фаза

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Ранг Поени Ранг
Нораир Бахтамјан Пиштол од 50 м 564 4 П 654,8 4
10 м воздушен пиштол 582 6 П 681,9 7

Пливање[уреди | уреди извор]

Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Конечно
Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Вардухи Аветисијан 100 м градно 1: 18,87 42 Не се квалификувал за следната фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Саргис Саргисијан поединечно  Љубичиќ (CRO)

L 6–3, 6–2
Не се квалификувал во следна фаза

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Место Резултат Место
Армен Газаријан Машки 62 кг 135 5 160 = 4 295 година 4
Геворг Алексанијан Машки −77 кг 162.5 5 190 DNF 162.5 DNF
Тигран Вардан Мартиросијан Машки −85 кг 167,5 = 6 200 = 5 367,5 7
Ашот Даниелијан Машки +105 кг 200 DNF - - - DNF

Борење[уреди | уреди извор]

Клуч
 • VT - Победа со предавање.
 • PP - Одлука по поени - губитник со технички поени.
 • PO - Одлука по поени - губитник без технички поени.
Машки слободен стил
Натпреварувач Настан Елиминации Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Мартин Берберјан −55 kg  Доган (TUR)
W 3–1 PP
 Сонг-Нам (PRK)

L 1–3 PP
 Карданов (GRE)

L 1–3 PP
3 Не се квалификувал во следната фаза 11
Зирјар Ховханисјан −66 kg  Таскудис (GRE)

W 3–1 PP
 Кумар (IND)

L 1–3 PP
Н/П 2 Не се квалификувал во следната фаза 11
Арајик Геворгјан −74 kg  Акерман (GBR)

W 4–0 ST
 Лалијев (KAZ)

L 0–5 VT
Н/П 2 Не се квалификувал во следната фаза 8
Мехмед Агхаев −84 kg  Данко (UKR)

L 0–5 EV
 Јавашер (TUR)

L 0–5 EV
Н/П 3 Не се квалификувал во следната фаза 22
Грчко-римски стил
Натпреварувач Настан Елиминации Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Вагинак Галстјан −66 kg  Семенов (RUS)

W 3–1 PP
 Самуелсон (SWE)

L 1–3 PP
3 Не се квалификувал во следната фаза 8
Левон Гегхамјан −84 kg  Макаранка (BLR)

L 0–3 PO
 Мингуци (ITA)

W 4–0 ST
2 Не се квалификувал во следната фаза 8
Хајказ Галстјан −120 kg  Штепанијак (FRA)

L 1–3 PP
 Барено (VEN)

W 3–1 PP
2 Не се квалификувал во следната фаза 9

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
 2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]