Кристина Тот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Kристина Тот (унгарски: Tóth Krisztina), (1967, Будимпешта, Унгарија -) е современа унгарска писателка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Kристина Тот е родена во 1967 година во Будимпешта. Студирала унгарска литература, а две години престојувала во Париз каде што добила стипендија. Од 1994 до 1998 година работела во Францускиот институт во Будимпешта. Во 1998 година започнала да се занимава и со изработка на витражи.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Поетските и прозните дела на Тот се преведени на повеќе европски јазици, а нејзиниот расказ "Студен под" е објавен на македонски јазик во 2009 година како дел на антологијата на унгарскиот краток расказ "Сецирање на живо", во издание на издавачката куќа "Темплум".

Нејзини поважни дела се:[1]

  • Есенското палто се бранува (поезија), 1989 година
  • Нишката на разговорот (поезија), 1994 година
  • Лондонските мечиња (поезија за деца), 2003 година
  • Баркод (кратки раскази), 2006 година.

Признанија[уреди | уреди извор]

Toт е добитничка на повеќе награди, како што се:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 223.
  2. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 224.