Шандор Мараи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шандор Мараи
Sándor Márai
Шандор Мараи
Роден/а11 април 1900(1900-04-11)
Каса, Австроунгарија (денес Кошице, Словачка)
Починат/а21 февруари 1989(1989-02-21) (возр. 88)
Сан Диего,  САД
Занимањеписател
Јазикунгарски
НационалностУнгарец
Значајни делаЕмбрес
Значајни наградиНаграда Кошут (посмртно)
Сопруг/аИлона Мазнер
Шандор Мараи (статуа во Кошице, Словачка)

Шандор Мараи (цело име: Шандор Кароли Хенрих Гросхмид де Мара;[1] 11 април 1900 - 21 февруари 1989) бил унгарски писател и новинар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е роден во 1900 година на 11 април во градот Каса , Кралството Унгарија (сега Кошице, Словачка ). Преку неговиот татко, тој бил роднина на унгарското благородно семејство Орзаг. Во раните години, Мараи патувал и живеел во Франкфурт , Берлин и Париз и кратко размислувал да пишува на германски јазик, но подоцна го избрал својот мајчин јазик, унгарски , за неговите дела. Во Egy polgár vallomásai , Мараи го идентификува мајчин јазик со концептот на самата нација.[2] Се населил во Криштинаварос , Будимпешта , во 1928 година. Во 1930-тите, тој се здобил со познавање на прецизен и јасенреалистички стил. Тој бил првиот човек кој пишувал критики за делото на Франц Кафка .

Тој многу ентузијастички пишувал за првите и вторите награди во Виена , во кои како резултат на германско-италијанската арбитрација Чехословачка и Романија мораа да ги вратат назад дел од териториите коишто Унгарија ги загуби со Договорот од Тринан. Сепак, Мараи беше голем критичар на нацистите .

Мараи е автор на 46 книги. Неговата книга од 1942 година Емберс (унгарски наслов: А gyertyák csonkig égnek , што значи "Свеќи што се согоруваат до трупот"), изразува носталгија за преодната мултиетничка, мултикултурна заедница на Австроунгарското Царство , потсетувајќи на делата на Јосиф Рот . Во 2006 година во Лондон беше изведена адаптација на овој роман за сцената, напишана од Кристофер Хемптон.[3]

Тој, исто така, не го сакал комунистичкиот режим што ја презел власта по Втората светска војна Откако некое време живеел во Италија, Мараи се населил во градот Сан Диего, во САД. Мараи се приклучил во Радио Слободна Европа помеѓу 1951 и 1968 година.[4] Мараи бил крајно разочаран од западните сили дека не помогнале за време на Унгарската револуција од 1956 година.[5]

Тој продолжил да пишува на својот мајчин јазик, но не бил објавен на англиски јазик до средината на 1990-ти години. Како и другите мемоари од унгарските писатели и државници, за првпат беше објавен на Запад, бидејќи не можел да биде објавен во Унгарија во ерата Кадар по 1956 година. Англиската верзија на мемоарите била објавена постхумано во 1996 година. Откако неговата сопруга починала во 1986 година, Мараи сè повеќе се изолирал Во 1987 година живеел со напреднат рак и неговата депресија се влошила кога го загубил својот посвоен син Џон. Тој се самоубил со пиштол, пукајќи си во главата во Сан Диего 1989 година. Зад него оставил три внуци: Лиза, Сара и Џенифер Мараи.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лесли Конњу: Современа магија литература: книжевна анкета и антологија на хрватскиот век од унгарските автори -Патеготека: 95, издавач: Американски унгарски преглед, 1964
  2. Márai, Sándor. "Една полгар валомасаи." Akadémiai Kiadó , Будимпешта, 1935 година.
  3. Billington, Michael (March 2, 2006). „Embers“. Guardian Unlimited. Посетено на November 17, 2017.
  4. „The Life of Sándor Márai“. May 12, 2014. Посетено на November 17, 2017.