Хуан Игнасио Чела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хуан Игнасио Чела
Juan Ignacio Chela.jpg
Земја  Аргентина
Место на живеење Буенос Аирес, Аргентина
Роден на 30 август 1979 (1979-08-30) (39 г.)
Роден во Евита, Аргентина
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001900000001,90 м
Професионалец 1998
Пензинониран(а) 3 декември 2012
Игра со • десна рака
• дворачен бекхенд
Заработка $5,601,394
Поединечно
Победи-порази 326–272
Титули 6
Највисок пласман Бр. 15 (9 август 2004)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 4К (2006)
Ролан Гарос ЧФ (2004, 2011)
Вимблдон 2К (2003, 2004, 2007, 2011)
УС Опен ЧФ (2007)
Други турнири
Олимписки игри 2К (2000)
Во двојки
Победи-порази 104–122
Титули 3
Највисок пласман Бр. 32 (6 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3К (2004)
Ролан Гарос 3К (2004, 2008)
Вимблдон ПФ (2010)
УС Опен 2К (2006)
Ажурирано на: 2 април 2012.

Хуан Игнасио Чела (шпански изговор: [ˈxwan iɣˈnasjo ˈtʃela]; роден на 30 август 1979 г.) е поранешен аргентински професионален тенисер. Како и повеќето аргентински тенисери, тој најдобри резултати остварувал на земјина подлога на која ги освоил сите шест АТП титули во кариерата. Негово највисоко место на АТП листата било 15. место кое го постигнал во август 2004 година.

На Гренд слем турнирите, Чела три пати својот настап го завршувал во четвртфиналната фаза, двапати на Отвореното првенство на Франција (2004 и 2011) и еднаш на Отвореното првенство на САД во 2011 година. Во двојки, тој бил полуфиналист на Вимблдон 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]