Тенис на Летните олимписки игри 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенис на Летните олимписки игри 2000
Датум:   19 - 28 септември
Издание:   13
Локација:   Тениски Центар НСВ,
Сиднеј, Австралија
Подлога:   Тврда
Шампиони
Мажи поединечно
 Евгениј Кафелников (RUS)
Жени поединечно
 Венус Вилијамс (USA)
Машки двојки
 Себастиен Ларо и Даниел Нестор (CAN)
Женски двојки
 Серена Вилијамс и Венус Вилијамс (USA)
Тенис на Летните олимписки игри
 < 1996 2004 > 

Тенискиот турнир на Летните олимписки игри 2000 во Сиднеј бил одржан на тврда подлога во Тенискиот центар НСВ од 19 до 28 септември.

Во поединечна конкуренција за мажи, Евгениј Кафелников го освоил златниот медал, победувајќи го во финалето Томи Хас. Во поединечна конкуренција за жени, златниот медал го освоила Венус Вилијамс која во финалето била подобра од Елена Дементиева. Таа заедно со својата сестра Серена исто така го освоила и златниот медал во игра на двојки.

Вкупно 182 играчи се натпреварувале од 52 различни национални комитети.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Тенискиот Центар НСВ за време на олимписките натпреввари

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД (USA) 2 0 1 3
2  Русија (RUS) 1 1 0 2
3  Канада (CAN) 1 0 0 1
4  Австралија (AUS) 0 1 0 1
 Германија (GER) 0 1 0 1
 Холандија (NED) 0 1 0 1
7  Белгија (BEL) 0 0 1 1
 Франција (FRA) 0 0 1 1
 Шпанија (ESP) 0 0 1 1

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплини Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно Евгениј Кафелников
 Русија
Томи Хас
 Германија
Арно Ди Пасквал
 Франција
Машки двојки Себастиен Ларо
и Даниел Нестор
 Канада
Тод Вудбриџ
и Марк Вудфорд
 Австралија
Алекс Кореча
и Алберт Коста
 Шпанија
Жени поединечно Венус Вилијамс
 САД
Елена Дементиева
 Русија
Моника Селеш
 САД
Женски двојки Венус Вилијамс
и Серена Вилијамс
 САД
Кристи Богерт
и Миријам Ореманс
 Холандија
Елс Каленс
и Доминик ван Руст
 Белгија

Наводи[уреди | уреди извор]