Тенис на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2020.

Тенис на Летните олимписки игри 2020
Датум24 јули–1 август 2021
Издание18-то
ПодлогаТврда подлога
МестоАријаке Тенис Парк[1]
Победници
Мажи поединечно
 Александер Зверев (GER)
Жени поединечно
 Белинда Бенчиќ (GER)
Машки двојки
 Никола Мектиќ & Мате Павиќ (CRO)
Женски двојки
 Барбора Крејчикова & Катержина Синиакова (CZE)
Мешани двојки
 Анастасија Павлиученкова & Андреј Рублев (ROC)

Тенискиот турнир на Летните олимписки игри 2020 бил одржан во Аријаке Тенис Парк, од 24 јули до 1 август 2021.

На тенискиот турнир на овие олимписки игри учествувале 188 играчи во пет настани: поединечно и двојки за мажи и за жени, како и мешани двојки кои биле застапени трет пат по ред.

Квалификации[уреди | уреди извор]

За имаат право да учествува на олимпискиот турнир, играчите мора да исполнат одредени услови поврзани со играње во Дејвис купот или Били Џин Кинг купот. Квалификациите за натпреварите во поединечна конкуренција се базираат првенствено на светската ранг-листа од 14 јуни 2021 година, со 56 играчи кои влегуваат во секоја од конкуренциите: машката и женската (ограничени на четири тенисери и тенисерки по НОК). Шест од преостанатите осум празни места треба да бидат распределени од континентот за националните олимписки комитети без други квалификации. Последните две места се резервирани, едно за земјата домаќин и едно за претходниот освојувач на златен олимписки медал или шампион на Гренд Слем турнири.[2][3] Во машка и женска конкуренција во двојки, предвидено е да се натпреваруваат 32 екипи. Резервирани се до 10 места за играчи во топ 10 на ранг-листата во двојки, кои би можеле да изберат кој било играч од нивниот НОК рангиран во најдобрите 300 или во сингл или во двојки. Останатите празни места се распределуваат според комбинирани рангирања, со предност на играчи во сингл откако ќе се исполни вкупната квота на играчи.[4] Еден тим по пол треба да биде резервиран за нацијата домаќин, ако никој друг веќе не станал подобен во спротивно.[2] Нема места за квоти за мешани двојки; наместо тоа, сите тимови ќе се состојат од играчи веќе влезени во сингл или во двојки. Подобни се најдобрите 15 комбинирани екипи за рангирање и земјата домаќин.[2][5]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Форматот на Олимписките игри во Токио 2020 година, ќе биде врз основа на турнир со единечна елиминација, кој поединечно во машка и женска конкуренција ќе се состои од ждреб со 64 играчи.[3] Така, ќе има шест рунди на натпреварување во сингл, пет круга во двојки (ждреб од 32 екипи) и четири круга во мешани двојки (ждреб од 16 екипи). Сите натпревари во поединечна конкуренција ќе се играат на принципот подобар во два сета (максимално три сета) со стандарден тајбрејк (прв до седум поени) во секој сет, вклучувајќи го и последниот сет во поединечна конкуренција. Во конкуренција на двојки ќе се игра тајбрејк на натпреварот (прв до 10 поени) наместо класичен трет сет.[1][6][7]

Распоред[уреди | уреди извор]

Дата 24 јули 25 јули 26 јули 27 јули 28 јули 29 јули 30 јули 31 јули 1 август
Ден Сабота Недела Понеделник Вторник Среда Четврток Петок Сабота Недела
Време на почеток 11:00 11:00 11:00 11:00 11:00 11:00 12:00 12:00 12:00
Мажи поединечно Прво коло Второ коло Трето коло Четвртфинале Полуфинале Бронза Финале
Жени поединечно Второ коло Трето коло Четвртфинале Полуфинале Бронза/Финале
Мажи двојки Прво коло Второ коло Четвртфинале Полуфинале Бронза/Финале
Жени двојки Четвртфинале Полуфинале Бронза Финале
Мешани двојки Прво коло Четвртфинале Полуфинале Бронза Финале
Легенда
1К/2К 1. и 2. коло ОФ Осминафинале ЧФ Четвртфинале ПФ Полуфинале Ф Финале
Распоред[8][9]
Дата 24 јул 25 јул 26 јул 27 јул 28 јул 29 јул 30 јул 31 јул 1 авг
Мажи поединечно ОФ ЧФ ПФ Ф
Мажи двојки ОФ ЧФ ПФ Ф
Жени поединечно ОФ ЧФ ПФ Ф
Жени двојки ОФ ЧФ ПФ Ф
Мешани парови ОФ ЧФ ПФ Ф

Учесници по држави[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медали по конкуренција[уреди | уреди извор]

Тенис во
Токио 2020
Сингл   мажи     жени
Двојки   мажи   жени   мешани
Настан Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно
подробно
Александер Зверев
 Германија
Карен Хачанов
 РОК
Пабло Карењо Буста
 Шпанија
Мажи двојки
подробно
Хрватска
Никола Мектиќ
Мате Павиќ
Хрватска
Марин Чилиќ
Иван Додиг
Нов Зеланд
Маркус Даниел
Мајкл Винус
Жени поединечно
подробно
Белинда Бенчиќ
 Швајцарија
Маркета Вондроушова
 Чешка
Елина Свитолина
 Украина
Жени двојки
подробно
Чешка
Барбора Крејчикова
Катержина Синиакова
Швајцарија
Белинда Бенчиќ
Викторија Голубиќ
Бразил
Лаура Пигоси
Луиса Стефани
Мешани двојки
подробно
РОК
Анастасија Пављученкова
Андреј Рублев
РОК
Елена Веснина
Аслан Карацев
Австралија
Ешли Барти
Џон Пирс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Tennis“. Tokyo 2020. Архивирано од изворникот на 2021-05-06. Посетено на 2021-07-10.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Tokyo 2020 – ITF Tennis Qualification System“ (PDF). ITF. Посетено на 23 December 2020.
  3. 3,0 3,1 „ITF announce qualification process for Tokyo 2020 Olympics“.
  4. „Kim Clijsters Will Need Wildcard To Participate in Olympics 2020 | Olympics 2020“ (англиски). Посетено на 2020-01-03.
  5. „2021 Tokyo Olympics Live Stream Reddit Free“ (англиски). 2021-04-16. Архивирано од изворникот на 2021-04-16. Посетено на 2021-04-18.
  6. „Olympic men's final down to three sets“ – преку www.bbc.co.uk.
  7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-11-08. Посетено на 2021-07-10.
  8. „Schedule - Tennis Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 17 March 2020.
  9. „Tennis Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 17 March 2020.