Иван Додиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Додиг
Ivan Dodig
Ivan Dodig 04032011 1.jpg
Земја  Хрватска
Место на живеење Загреб, Хрватска
Роден на 2 јануари 1985 (1985-01-02) (33 г.)
Роден во Мостар, СФРЈ
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001830000001,83 м
Професионалец 2004
Игра со десна
Заработка $1,034,396
Поединечно
Победи-порази 39–40
Титули 1
Највисок пласман No. 32 (10 октомври 2011)
Моментално место No. 99 (18 јуни 2012)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 2R (2010, 2011)
Ролан Гарос 1R (2011)
Вимблдон 2R (2010)
УС Опен 2R (2010)
Во двојки
Победи-порази 20–30
Титули 0
Највисок пласман No. 92 (7 ноември 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен
Ролан Гарос
Вимблдон
УС Опен
Ажурирано на: 25 април 2011.

Иван Додиг (хрватски: Ivan Dodig) е хрватски тенисер, роден на 2 јануари 1985 во Мостар. Моментално се наоѓа на 99-то место според АТП листата.