Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2020.

Хокеј на трева
на Летните олимписки игри 2020
МестоСтадион Ои Хокеј
Денови24 јули – 6 август 2021
Бр. на настани2
← 2016
2024 →

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2020 година ќе се одржи од 24 јули до 6 август 2021 година на стадионот Ои Хокеј во Токио Јапонија.

На турнирот ќе се натпреваруваат 24 екипи (по 12 во машка и женска конкуренција).[1]

Првично било предвидено настанот да се одржи во 2020 година, но на 24 март 2020 година, Олимписките игри биле одложени за 2021 година поради пандемијата на КОВИД-19.[2]

Распоред[уреди | уреди извор]

Легенда
ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале B Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал

[3][4]

Дата
Турнир
Саб 24 Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6
Мажи ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Аргентина 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Индија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0
5.  Нов Зеланд 0 0 0 0 0 0 0 0
6.  Шпанија 0 0 0 0 0 0 0 0

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Белгија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Обединето Кралство 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Германија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Јужна Африка 0 0 0 0 0 0 0 0
5.  Канада 0 0 0 0 0 0 0 0
6.  Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
 
          
 
1 август
 
 
 
 
3 август
 
 
 
 
 
1 август
 
 
 
 
 
5 август
 
 
 
 
 
1 август
 
 
 
 
 
3 август
 
 
 
 
 
1 август
 
 Натпревар за бронзен медал
 
 
 
5 август
 
 
 
 
 
 
 
 

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Обединето Кралство 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Германија 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Индија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Ирска 0 0 0 0 0 0 0 0
5.  Јужна Африка 0 0 0 0 0 0 0 0
6.  Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Аргентина 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Кина 0 0 0 0 0 0 0 0
5.  Нов Зеланд 0 0 0 0 0 0 0 0
6.  Шпанија 0 0 0 0 0 0 0 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
 
          
 
2 август
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
2 август
 
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
2 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
2 август
 
 Натпревар за бронзен медал
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
 
 
 

Медали[уреди | уреди извор]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Конкуренција Злато Сребро Бронза
Мажи
Жени

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tokyo 2020 – FIH Hockey Qualification System“ (PDF). FIH. Посетено на 2 May 2018.
  2. „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 24 March 2020.
  3. „Schedule – Hockey Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 7 March 2020.
  4. „Hockey Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 7 March 2020.