Фудбал на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2020.

Фудбал на Летните олимписки игри 2020
Фудбал на Летните олимписки игри 2020
Фудбал на Летните олимписки игри 2020
Општо за првенството
Домаќин(и) Јапонија Јапонија
      градови 6
      стадиони 7
Период на одржување 21 јули - 7 август 2021
Број на учесници 16 (мажи) + 12 (жени)
(6 конфедерации)
Распределба на медалите
Статистички податоци за првенството


Фудбалскиот турнир на Летните олимписки игри 2020 е предвиден да се одржи од 21 јули до 7 август 2021 во Јапонија.[1]

Покрај градот домаќин на олимписките игри, Токио, натпреварите на фудбалските турнири ќе се играат и во неколку дуги градови во Јапонија: Кашима, Саитама, Сапоро, Сендаи, и Јокохама.[2]

Сите асоцијации кои се членки на ФИФА имаат право да учествуваат во квалификациите, а само квалификуваните репрезентации ќе настапат на турнирот. Што се однесува до правилата, во женските репрезентации нема ограничување на возраста, додека машките репрезентации се ограничени на играчи под 24 години (родени на или по 1 јануари 1997 година) со дозволен максимум од три играчи кои ја надминуваат таа возраст.[3] Машкиот турнир обично е ограничен на играчи под 23 години, но по одложувањето на Олимписките игри за една година, ФИФА одлучила да ги задржи ограничувањата на играчите родени на или по 1 јануари 1997 година.[4] Во јуни 2020 година, ФИФА ја одобрила употребата на ВАР системот на Олимписките игри.[5]

Бразил е бранител на титулата во машка конкуренција, додека пак Германија е бранител на титулата во женска конкуренција, но не тие успеале да се квалификуваат на олимпискиот турнир откако загубиле од Шведска во четвртфиналето на Светското првенство 2019.

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Легенда
ГФ Групна фаза ЧФ Четвртфинале ПФ Полуфинале Б 3-то место плејоф Ф Финале
Дата
Турнир
Сре 21 Чет 22 Пет 23 Саб 24 Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6 Саб 7
Мажи ГФ ГФ ГФ ЧФ ПФ Б Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ЧФ ПФ Б Ф

Стадиони[уреди | уреди извор]

Вкупно седум стадиони ќе бидат користени:[2]

Токио Чофу Саитама Јокохама
Национален стадион Аџиномото Саитама 2002 Стадион Нисан
Капацитет: 60,102
Капацитет: 48,000
Капацитет: 62,000
Капацитет: 70,000
Кашима
Стадион Кашима[6]
Капацитет: 42,000
Рифу
Мијаги
Капацитет: 48,000
Сапоро
Сапоро Дом
Капацитет: 42,000

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Јапонија Јапонија 9 3 3 0 0 7 1 +6
2. Мексико Мексико 6 3 2 0 1 8 3 +5
3. Франција Франција 3 3 1 0 2 5 11 -6
4. Јужна Африка Јужна Африка 0 3 0 0 3 3 8 -5

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Јужна Кореја Јужна Кореја 6 3 2 0 1 10 1 +9
2. Нов Зеланд Нов Зеланд 4 3 1 1 1 3 3 0
3. Романија Романија 4 3 1 1 1 1 4 -3
4. Хондурас Хондурас 3 3 1 0 2 3 9 -6

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Шпанија Шпанија 5 3 1 2 0 2 1 +1
2. Египет Египет 4 3 1 1 1 2 1 +1
3. Аргентина Аргентина 4 3 1 1 1 2 3 -1
4. Австралија Австралија 3 3 1 0 2 2 3 -1

Група Д[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Бразил Бразил 7 3 2 1 0 7 3 +4
2. Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска 5 3 1 2 0 3 2 +1
3. Германија Германија 3 3 1 1 1 6 7 -1
4. Саудиска Арабија Саудиска Арабија 0 3 0 0 3 4 8 -4

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
 
          
 
31 јули – Кашима
 
 
Јапонија Јапонија (п)0 (4)
 
3 август – Саитама
 
Нов Зеланд Нов Зеланд0 (2)
 
Јапонија Јапонија0
 
31 јули – Рифу
 
Шпанија Шпанија (прод.)1
 
Шпанија Шпанија (прод.)5
 
7 август – Јокохама
 
Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска2
 
Бразил Бразил (прод.)2
 
31 јули – Јокохама
 
Шпанија Шпанија1
 
Јужна Кореја Јужна Кореја3
 
3 август – Кашима
 
Мексико Мексико6
 
Мексико Мексико0 (1)
 
31 јули – Саитама
 
Бразил Бразил (п)0 (4) Натпревар за бронзен медал
 
Бразил Бразил1
 
6 август – Саитама
 
Египет Египет0
 
Мексико Мексико3
 
 
Јапонија Јапонија1
 

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Канада 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Обединето Кралство 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Чиле 0 0 0 0 0 0 0 0

Група Ф[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Кина 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Замбија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0

Група Г[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  САД 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Нов Зеланд 0 0 0 0 0 0 0 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
 
          
 
30 July – Кашима
 
 
Winner Group E
 
2 August – Јокохама
 
3rd Group F/G
 
Winner Match 19
 
30 July – Саитама
 
Winner Match 21
 
Winner Group G
 
6 August – Токио (Национален)
 
3rd Group E/F
 
Winner Match 23
 
30 July – Јокохама
 
Winner Match 24
 
Winner Group F
 
2 August – Кашима
 
Runner-up Group G
 
Winner Match 20
 
30 July – Рифу
 
Winner Match 22Натпревар за бронзен медал
 
Runner-up Group E
 
5 August – Кашима
 
Runner-up Group F
 
Loser Match 23
 
 
Loser Match 24
 

Медали[уреди | уреди извор]

Табела со земјите освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

МестоНОКЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Бразил1001
Канада1001
3 Шведска0101
Шпанија0101
5 САД0011
Мексико0011
Вкупно2226

Медалисти[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
Бразил
Сантос
Габриел Менино
Диего Карлос
Рикардо Гарса
Даглас Луис
Гиљерме Арана
Паулињо
Бруно Гимараеш
Матеус Куња
Ришарлисон
Антони
Брено
Дани Алвес
Бруно Фухс
Нино
Абнер
Малком
Матеус Енрике
Реиниер
Клаудињо
Габриел Мартинели
Лукао
Шпанија
Унаи Симон
Оскар Мингуеса
Марк Кукурела
Пау Торес
Хесус Ваљехо
Мартин Субименди
Марко Асенсио
Микел Мерино
Рафа Мир
Дани Себаљос
Микел Ојарсабал
Ерик Гарсија
Алваро Фернандес
Карлос Солер
Јон Монкајола
Педри
Хави Пуедо
Оскар Хил
Дани Олмо
Хуан Миранда
Брајан Хил
Иван Виљар
Мексико
Луис Малагон
Хорхе Санчес
Сесар Монтес
Хесус Ангуло
Јохан Васкес
Владимир Лороња
Луис Ромо
Карлос Родригес
Енри Мартин
Диего Лаинес
Алексис Вега
Адријан Мора
Гиљермо Очоа
Ерик Агире
Уриел Антуна
Хосе Хоакин Ескивел
Себастијан Кордова
Едуардо Агире
Рикардо Ангуло
Фернандо Белтран
Роберто Алварадо
Себастијан Хурадо
Women
подробно
Канада
Stephanie Labbé
Allysha Chapman
Kadeisha Buchanan
Shelina Zadorsky
Quinn
Deanne Rose
Julia Grosso
Jayde Riviere
Adriana Leon
Ashley Lawrence
Desiree Scott
Christine Sinclair
Évelyne Viens
Vanessa Gilles
Nichelle Prince
Janine Beckie
Jessie Fleming
Kailen Sheridan
Jordyn Huitema
Sophie Schmidt
Gabrielle Carle
Erin McLeod
Шведска
Hedvig Lindahl
Jonna Andersson
Emma Kullberg
Hanna Glas
Hanna Bennison
Magdalena Eriksson
Madelen Janogy
Lina Hurtig
Kosovare Asllani
Sofia Jakobsson
Stina Blackstenius
Jennifer Falk
Amanda Ilestedt
Nathalie Björn
Olivia Schough
Filippa Angeldal
Caroline Seger
Fridolina Rolfö
Anna Anvegård
Julia Roddar
Rebecka Blomqvist
Zećira Mušović
САД
Alyssa Naeher
Crystal Dunn
Sam Mewis
Becky Sauerbrunn
Kelley O'Hara
Kristie Mewis
Tobin Heath
Julie Ertz
Lindsey Horan
Carli Lloyd
Christen Press
Tierna Davidson
Alex Morgan
Emily Sonnett
Megan Rapinoe
Rose Lavelle
Abby Dahlkemper
Adrianna Franch
Catarina Macario
Casey Krueger
Lynn Williams
Jane Campbell

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tokyo 2020 Olympic Football Tournament: Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Посетено на 6 February 2020.
  2. 2,0 2,1 „Olympic sport football“. tokyo2020.jp. 21 November 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-21. Посетено на 21 November 2016.
  3. „Regulations for the Olympic Football Tournaments Tokyo 2020“ (PDF). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-05-18. Посетено на 2021-07-10.
  4. „Dedicated COVID-19 working group proposes recommendations after first meeting“. FIFA. 3 April 2020. Посетено на 4 April 2020.
  5. „FIFA Council unanimously approves COVID-19 Relief Plan“. FIFA. 25 June 2020. Посетено на 25 June 2020.
  6. „Olympic Sports : Football“. The Tokyo Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games. Посетено на 6 May 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]