Прејди на содржината

Сурфање на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сурфање
на Летните олимписки игри 2020
Одржувалиштеплажа Цуригасаки, Чиба
Денови26–27 јули 2021
Натпреварувачи40 од 17 земји
 2024»
Сурфање на Летните
олимписки игри 2020

Кратка даска
  мажи     жени  

Сурфањето на Летните олимписки игри за прв пат се појавило на Летните олимписки игри 2020 во Токио, Јапонија.[1] Олимписките игри првично бил планирани да се одржат во 2020 година, но биле преместени за 2021 година како резултат на пандемијата од КОВИД-19.[2][3]

Предлог за вклучување[уреди | уреди извор]

На 28 септември 2015 година, сурфањето било вклучено на потесен список заедно со безболот, софтболот, скејтбордингот, каратето и спортското качување за да се вклучи на програмата на Летните олимписки игри 2020 .[4] на 3 август 2016 година, Меѓународниот олимписки комитет изгласал за вклучување на сите наведени спортови на игрите во Токио 2020.[5]

Поставување[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, меѓународната сурферска асоцијација објавила дека сурфањето на Летните олимписки игри 2020 ќе се одржи на океан на отворено, наместо во вештачки базен со бранови.[6] Дополнително било одлучено дека натпреварите ќе се одржат на плажата Цуригасаки сместена на 64 километри од Токио во префектурата Чиба.[7] Со цел да се обезбедат квалитетни натпревари во сурфање, натпреварувањето вклучува 16 дневен период на чекање на добри услови. Штом започне, потребни се два дена за да се одредат победниците во двете конкуренции.[8]

Број на натпреварувачи[уреди | уреди извор]

На игрите во Токио ќе учествуваат по 20 натпреварувачи во двете конкуренции.[9][10] Натпреварите се ограничени само на сурфање со кратка даска.[11] Доколку сурфањето е вклучено на следните игри во Париз 2024 или Лос Анџелес 2028, други категории како сурфање на долга даска, сурфање со тело и стоечко сурфање може да бидат вклучени на програмата.[12]

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпреварувачите можеле да обезбедат учество на игрите преку следните натпреварувања:

 • Земја домаќин: На Јапонија како земја домаќин и е доделено по едно место во двете конкуренции (машка и женска). Доколку еден јапонски сурфер се квалификувал за игрите преку другите натпреварувања, релевантното место како домаќин се реалоцира на следниот највисоко рангиран на Светските игри во сурфање 2020.
 • Светска лига во сурфање 2019 – десетте највисоко рангирани мажи и осумте највисоко рангирани жени обезбедиле место на игрите.
 • Светски игри во сурфање 2019 – најдобро пласираните натпреварувачи од секој контитент со исклучок на Северна и Јужна Америка обезбедиле место на игрите.
 • Панамерикански игри 2019 – најдобро пласираните натпреварувачи во машка и женска конкуренција обезбедиле место на игрите.
 • Светски игри во сурфање 2021 – најдобрите 4 натпреварувачи во машка и 6 натпреварувачки во женска конкуренција обезбедиле учество на игрите.

Доколку еден национален олимписки комитет квалификува повеќе од максимално дозволениот број на натпреварувачи, местото се префрлува на следниот највисоко рангиран натпреварувач на Светските игри во сурфање 2021. Дозволено е учество на два натпреварувачи во двете конкуренции од еден ист национален олимписки комитет. [13]

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Г Групна фаза ЧФ Четвртфинале ПФ Полуфинале Ф Финале
Распоред
Датум 25 Јул 26 Јул 27 Јул
Мажи ЧФ ПФ Ф
Жени ЧФ ПФ Ф

Натпреварите во сурфање се одржале во три дена, од 25 до 27 јули.[14][15]

Преглед на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

  *   земја домаќин (Јапонија)

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 САД1001
Бразил1001
3 Јапонија*0112
4 ЈАР0101
5 Австралија0011
Вкупно2226

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Кратка даска за мажи
подробно
Бразил Итало Фереира Јапонија Каноа Игараши Австралија Овен Рајт
Кратка даска за жени
подробно
САД Клариса Мур ЈАР Бјанка Битендаг Јапонија Амиро Цузуки

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Holthus, Barbara; Gagné, Isaac; Manzenreiter, Wolfram; Waldenberger, Franz (23 April 2020). Japan Through the Lens of the Tokyo Olympics Open Access (англиски). Routledge. стр. 61. doi:10.4324/9781003033905. ISBN 978-1-003-03390-5.
 2. „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 24 March 2020.
 3. „2021 Tokyo Olympics Live Stream Reddit Free“ (англиски). 16 April 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-16. Посетено на 18 April 2021.
 4. „Surfing and skateboarding make shortlist for 2020 Olympics“. GrindTV.com. 28 September 2015. Архивирано од изворникот на 2017-12-01. Посетено на 8 August 2016.
 5. Pablo Zanocchi (3 August 2016). „It's Official: Surfing Will Be in the Olympics“. Surfline.com. Посетено на 13 June 2017.
 6. „Surfing in the ocean at Tokyo Olympics: ISA president“. France 24 (англиски). 22 May 2018. Посетено на 20 September 2019.
 7. „Tsurigasaki Surfing Beach“. Tokyo 2020 (англиски). The Tokyo Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games. Архивирано од изворникот на 2021-06-29. Посетено на 23 July 2021.
 8. Dashel Pierson (5 August 2016). „10 Things You Should Know About Surfing in the Olympics“. Surfline.com. Посетено на 13 June 2017.
 9. „10 Things You Should Know About Surfing in the Olympics“. Surfline.com. Посетено на 22 July 2018.
 10. „Australian Surfer Julian Wilson grabs 2020 Tokyo Olympic Games Spot | Olympics 2020“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-07-27. Посетено на 3 January 2020.
 11. „Surfing in the 2020 Summer Olympics, Tokyo, Japan“. Surf Nation (англиски). Посетено на 22 July 2018.
 12. „Fanning: Surfing can be regular Olympic sport“. ESPN.com. Посетено на 22 July 2018.
 13. „Tokyo 2020 Qualification System – Surfing“ (PDF). isasurf.org. 16 March 2018. Посетено на 17 March 2018.
 14. „Schedule – Surfing Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 8 March 2020.
 15. „Surfing Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 8 March 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]