Бразил на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бразил на Олимписките игри

Знаме на Бразил
МОК-код  BRA
НОК Brazilian Olympic Committee
Порталwww.cob.org.br (португалски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Бразил првпат учествува на Олимписките игри во 1920 година,[1] и од тогаш се испраќани спортисти на сите Летни олимписки игри, освен на Олимпијадата во 1928 година. Исто така Бразил е учесник и на Зимските олимписки игри од 1992 година, иако досега ниеден бразилски спортист нема освоено награда на зимските спортови.

Бразилските спортисти освоиле вкупно 108 медаљи, вклучувајќи ги медаљите во одбојка, едрење и џудо. Најголем број медаљи имаат освоено на игрите од 2012 година, 17, а најголем број златни медаљи во 2004 година - 5. Еден бразислки спортист е награден и со медаљата Пјер де Кубертин.

Националниот олимписки комитет во Бразил е Бразилски олимписки комитет, формиран во 1914 година. Во 2009 година, Рио де Жанеиро е избран за град домаќин на Олимписките игри во 2016 година.[2]

Табела на медаљи[уреди | уреди извор]

Со црвена боја е означено учество на Олимпијада во својата земја.

Летни олимпијади[уреди | уреди извор]

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Белгија 1920 Антверпен 21 1 1 1 3 15
Франција 1924 Париз 12 0 0 0 0
Холандија 1928 Амстердам не учествувале
САД 1932 Лос Ангелес 67 0 0 0 0
Трет Рајх 1936 Берлин 73 0 0 0 0
Обединето Кралство 1948 Лондон 70 0 0 1 1 34
Финска 1952 Хелсинки 97 1 0 2 3 24
Австралија 1956 Мелбурн 44 1 0 0 1 24
Италија 1960 Рим 72 0 0 2 2 39
Јапонија 1964 Токио 61 0 0 1 1 35
Мексико 1968 Мексико Сити 76 0 1 2 3 35
Западна Германија 1972 Минхен 81 0 0 2 2 41
Канада 1976 Монтреал 81 0 0 2 2 36
СССР 1980 Москва 109 2 0 2 4 17
САД 1984 Лос Ангелес 151 1 5 2 8 19
Јужна Кореја 1988 Сеул 171 1 2 3 6 24
Шпанија 1992 Барселона 195 2 1 0 3 25
САД 1996 Атланта 225 3 3 9 15 25
Австралија 2000 Сиднеј 205 0 6 6 12 53
Грција 2004 Атина 247 5 2 3 10 16
Кина 2008 Пекинг 277 3 4 8 15 23
Обединето Кралство 2012 Лондон 258 3 5 9 17 22
Бразил 2016 Рио де Жанеиро во иднина
Јапонија 2020 Токио во иднина
Вкупно 23 30 55 108 37

Зимски олимпијади[уреди | уреди извор]

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Франција 1992 Албертвил 7 0 0 0 0
Норвешка 1994 Лилехамер 1 0 0 0 0
Јапонија 1998 Нагано 1 0 0 0 0
САД 2002 Солт Лејк Сити 10 0 0 0 0
Италија 2006 Торино 9 0 0 0 0
Канада 2010 Ванкувер 5 0 0 0 0
Русија 2014 Сочи 13 0 0 0 0
Јужна Кореја 2018 Пјонгчанг во иднина
Вкупно 0 0 0 0

Младински олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Сингапур 2010 Сингапур 81 2 3 1 6 21
Кина 2014 Нанјинг 97 6 6 1 13 9
Аргентина 2018 Буенос Аирес во иднина
Вкупно 8 9 2 19 13

Зимски младински олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Rank
Австрија 2012 Инсбрук 2 0 0 0 0 -
Норвешка 2016 Лилихамер во иднина
Вкупно 0 0 0 0 -

Медаљи по спорт[уреди | уреди извор]

     Водечки во тој спорт

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно Rank
Едрење 6 3 8 17 10
Атлетика 4 3 7 14 35
Одбојка 4 3 2 9 2
Џудо 3 3 13 19 9
Одбојка на песок 2 6 3 11 2
Пливање 1 4 8 13 28
Стрелаштво 1 1 1 3 35
Коњички спорт 1 0 2 3 20
Уметничка гимнастика 1 0 0 1 28
Фудбал 0 5 2 7 21
Кошарка 0 1 4 5 10
Бокс 0 1 3 4 51
Петобој 0 0 1 1 19
Теквондо 0 0 1 1 28
Вкупно 23 30 55 108

Медаљи по Младински летни игри[уреди | уреди извор]

     Водечки во тој спорт

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Artistic Gymnastics 1 2 0 3 6
Пливање 1 2 0 3 14
Атлетика 1 1 0 2 20
Џудо 1 1 0 2 7
Тенис 1 1 0 2 3
Одбојка на песок 1 0 0 1 1
Бокс 1 0 0 1 ?
Теквондо 1 0 0 1 11
Стреличарство 0 1 0 1 4
Стрелаштво 0 1 0 1 6
Ракомет 0 0 1 1 6
Пинг понг 0 0 1 1 7
Вкупно 8 9 2 19

Медаљи по поединци[уреди | уреди извор]

Според официјалните податоци на Меѓународниот олимписки комитет. Ова е список на спортисти кои освоиле една или повеќе златни медаљи и три или повеќе медаљи за Бразил.

No. Спортист Спорт Година Олимпијада пол Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Роберт Шајт Едрење 1996–2012 5 M 2 2 1 5
2 Торбен Грајл Едрење 1984–2004 6 M 2 1 2 5
3 Марсело Фереира Едрење 1992–2004 4 M 2 0 1 3
4 Данте Амарал Одбојка 2000-2012 4 M 1 2 0 3
4 Џилберто Годој Филхо Одбојка 2000-2012 4 M 1 2 0 3
4 Родриго Сантана Одбојка 2004-2012 3 M 1 2 0 3
4 Серџо Сантос Одбојка 2004-2012 3 M 1 2 0 3
8 Емануел Реџо Одбојка на песок 1996-2012 5 M 1 1 1 3
8 Рикардо Сантос Одбојка на песок 2000-2012 4 M 1 1 1 3
10 Цесар Сиело Филхо Пливање 2008–2012 2 M 1 0 2 3
10 Хелија Суза Одбојка 1992–2008 5 F 1 0 2 3
10 Родриго Песоа Коњички спорт 1992–2012 6 M 1 0 2 3
Освоени медаљи од Бразил меѓу 1896 и 2012 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-07.
  • „Brazilian Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-07.