Кинески Тајпеј на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кинески Тајпеј на Олимписките игри

Олимписко знаме на Кинески Тајпеј
МОК-код  TPE
НОК Олимписки комитет на Кинески Тајпеј
Порталwww.tpenoc.net
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

* Како Република Кина

** Како Тајван
Други поврзани настапи
Република Кина (1932–48)

Тајван, официјално Република Кина (РК) моментално се натпреварува како "Кинески Тајпеј" на Олимписките игри. Република Кина првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1932 година како „Кина“. По Кинеската граѓанска војна РК се повлекла на осторовот Тајван и само спортисти од Тајван се натпреварувале за РК. РК ги бојкотирала Олимписките игри почнувајќи од Летните олимписки игри 1976 година сè до повратокот на Зимските олимписките игри во 1984 година, и започнале да учествуваат како Кинески Тајпеј.

Поради притисокот од НРК, од 1984 година, Тајванските атлетичари се натпреварувале под олимпиското знаме на Кинески Тајпеј наместо под знамето на Република Кина.На секоја церемонија за доделување на медал, се свири химната на знамето на Република Кина наместо државната химна на Република Кина.

Тајванските спортисти го освоиле својот прв Олимписки медал (како Република Кина) на игрите во 1960 година, и нивниот прв златен медал на игрите во 2004 година.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
1932–1948 како дел од  Република Кина (ROC)
Австралија Мелбурн 1956 13 0 0 0 0 -
Италија Рим 1960 27 0 1 0 1 32
Јапонија Токио 1964 40 0 0 0 0 -
Мексико Мексико 1968 43 0 0 1 1 42
Западна Германија Минхен 1972 21 0 0 0 0 -
Канада Монтреал 1976 не учествувал
СССР Москва 1980
САД Лос Анџелес 1984 38 0 0 1 1 43
Јужна Кореја Сеул 1988 61 0 0 0 0 -
Шпанија Барселона 1992 37 0 1 0 1 49
САД Атланта 1996 74 0 1 0 1 61
Австралија Сиднеј 2000 74 0 1 4 5 58
Грција Атина 2004 89 2 2 1 5 31
Кина Пекинг 2008 80 0 0 4 4 79
Обединето Кралство Лондон 2012 44 0 1 1 2 63
Вкупно 2 7 12 21 76

Медали на зимските игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Јапонија Сапоро 1972 5 0 0 0 0 -
Австрија Инсбрук 1976 6 0 0 0 0 -
САД Лејк Пласид 1980 не учествувал
Југославија 1984 Sarajevo 12 0 0 0 0 -
Канада Калгари 1988 13 0 0 0 0 -
Франција Албертвил 1992 8 0 0 0 0 -
Норвешка Лилехамер 1994 2 0 0 0 0 -
Јапонија Нагано 1998 7 0 0 0 0 -
САД Солт Лејк Сити 2002 6 0 0 0 0 -
Италија Торино 2006 1 0 0 0 0 -
Канада Ванкувер 2010 1 0 0 0 0 -
Русија Сочи 2014 3 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по спортови[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Теквондо 2 1 5 8
Кревање тегови 0 2 4 6
Стреличарство 0 1 1 2
Атлетика 0 1 1 2
Пинг-Понг 0 1 1 2
Бејзбол 0 1 0 1
вкупно 2 7 12 21

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Сребрен Јанг Чуангуанг Италија Рим 1960 Атлика Мажи декатлон
 Бронзен Чи Ченг Мексико Мексико 1968 Атлетика Жени 80 м со пречки
 Бронзен Цај Венји САД Лос Анџелес 1984 Weightlifting Мажи пердув
 Сребрен Џанг Џенгсјен, Џанг Венѕунг, Џанг Јаотенг, Чен Џесјин, Чен Вејченг, Ѓанг Тајќуен, Хуанг Џунгји, Хуанг Венбо, Џунг Јуџенг, Гу Гуоќен, Гуо Ли Ѓенфу, Љао Мингсјунг, Лин Џаохуанг, Лин Кунхан, Луо Џенжунг, Луо Гуоџанг, Бај Кунхунг, Цај Мингхунг, Ванг Гуангси, Ву Сеџе Шпанија Барселона 1992 Бејзбол Мажи
 Сребрен Чен Јинг САД Атланта 1996 Пинг-понг Поединечно жени
 Сребрен Ли Фенгјинг Австралија Сиднеј 2000 Кревање тегови Жени 53 кг
 Бронзен Чен Ѓинг Австралија 2000 Sydney Пинг-понг Поединечно жени
 Бронзен Ќи Шужу Австралија Сиднеј 2000 Теквондо Жени мува
 Бронзен Хуанг Џесјунг Австралија Сиднеј 2000 Теквондо Мажи мува
 Бронзен Гуо Јихенг Австралија Сиднеј 2000 Кревање тегови Жени 75 кг
 Златен Чен Шесјин Грција Атина 2004 Теквондо Жени 49 кг
 Златен Џу Мујен Грција Атина 2004 Теквондо Мажи 58 кг
 Сребрен Чен Шејуен, Лиу Мингхуанг, Ванг Џенгбанг Грција Атина 2004 Стреличарство Мажи
 Сребрен Хуанг Џесјунг Грција Атина 2004 Теквондо Мажи 68 кг
 Бронзен Чен Лижу, Ву Хуејжу, Јуен Шуќи Грција Атина 2004 Стреличарство Жени
 Бронзен Џу Мујен Кина Пекинг 2008 Теквондо Мажи 58 кг
 Бронзен Сунг Јуќи Кина Пекинг 2008 Теквондо Мажи 68 кг
 Бронзен Чен Вејлинг Кина Пекинг 2008 Кревање тегови Жени 48 кг
 Бронзен Лу Јингќи Кина Пекинг 2008 Кревање тегови Жени 63 кг
 Сребрен Сју Шуѓинг Обединето Кралство Лондон 2012 Кревање тегови Жени 53 кг
 Бронзен Ѕенг Личенг Обединето Кралство Лондон 2012 Теквондо Жени 58 кг

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-18.
  • „Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-18.