Американска Самоа на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Американска Самоа на Олимписките игри

Знаме на Американска Самоа
МОК-код  ASA
НОК Национален олимписки комитет на Американска Самоа
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006

Спортистите од Американска Самоа имаат учествувано на 6 Летни олимписки игри (1988-2008) и на едни зимски (1994). Спортистите од оваа земја досега немаат освоени медали.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]