Американска Самоа на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Американска Самоа на Олимписките игри

Знаме на Американска Самоа
МОК-код  ASA
НОК Национален олимписки комитет на Американска Самоа
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006

Американска Самоа се натпреварувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Американските спортисти од Самоа имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до 3 спортисти на секоја од настаните во „А“ Стандард, и 1 во „Б“ Стандард). [1] [2]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Келси Наканелуа 100 м 11.25 7 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Лиза Мисипека Фрлање кладиво NM - Не се квалификувал за следната фаза
Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Место Резултат Место
Елееј Лалио мажи 105 кг 125 15 170 = 13 295 14

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]