Знаме на Американска Самоа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Знамето на Американските Самоа

Знамето на Американските Самоа е усвоено на 24 април, 1960. Орелот на знамето ја претставува поврзаноста на Американските Самоа со САД. Орелот во канџите ги држи традиционалните симболи на моќта на самоанските поглавари.

Поврзано[уреди | уреди извор]