Знаме на Ново Мексико

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Државата Ново Мексико
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаменормална верзија на знаметовексиколошки опис
Сразмер 2:3
Усвоено март 15, 1925; пред 99 години (1925-03-15)
Опис црвено и злато (жолто) од старото Шпанија. Античкиот Зиа сонце симбол во црвено на жолто поле.
Творец Реба Мера[1][2]

Официјалното знаме на Ново Мексико се состои од црвено сонце симбол на народот Зија на златно поле (жолто) . Официјално беше усвоен во 1925 година за да се истакне домородното американско и хиспано наследство на државата: комбинира симбол на народот Пуеблоа, кој има антички корени во државата, со боите на знамето на Шпанија, која го основаше и владееше Nuevo México повеќе од два и пол века.

Знамето на Ново Мексико е меѓу најуникатните и најпрепознатливите во САД,[3] и е забележано по својот едноставен и естетски дизајн.[4] Тоа е едно од четирите американски државни знамиња без сина боја (заедно со Алабама, Калифорнија и Мериленд ) и единствено меѓу четирите без бела боја.[5] [note 1] Знамето на Ново Мексико е исто така едно од двете американски државни знамиња (другото е Оклахома ) што вклучува посебна иконографија на Индијанците . [note 2]

Пропорциите на симболот се фиксирани со законот на Ново Мексико: четирите групи зраци се поставени под прав агол, со двата внатрешни зраци за една петтина подолги од надворешните зраци, а дијаметарот на кругот во центарот е една третина. ширината на симболот.[6]

Историја[уреди | уреди извор]

Знамето Коронела на шпанската дивизија Tercios Morados Viejos Tercios (стар мари или пурпур) за време на Нова Шпанијарешение кое се користело во минатото, но денес е напуштено.</img>

Претходно знаме[уреди | уреди извор]

Во текот на првите тринаесет години како држава, Ново Мексико немало официјално знаме. Светскиот саем во Сан Диего од 1915 година, кој се одржа три години по приемот на Ново Мексико во унијата, имаше изложбена сала каде беа истакнати сите државни знамиња на САД; без официјално знаме, Ново Мексико покажало неофицијално знаме дизајнирано од Ралф Емерсон Твичел, градоначалникот на главниот град на државата, Санта Фе .[7] Познато како „знамето на Твичел“, се состоеше од сино поле со знамето на САД во горниот лев агол, зборовите „Ново Мексико“ со сребрени букви во центарот на знамето, бројот „47 „ во горниот десен агол (во однос на тоа дека Ново Мексико е 47-та држава), а државниот печат во долниот десен агол (кој во некои историски референци е завиткан со зборовите „Сонцевата држава“).[8] Почнувајќи од 2005 година, единственото познато знаме на Твичел што постои беше изложено во Палатата на гувернерите во Санта Фе.[9]

Редизајн[уреди | уреди извор]

Во 1920 година, поглавјето на Ново Мексико на Ќерките на американската револуција (ДАР) повика на создавање на официјално знаме што ќе го одразува уникатното наследство и култура на државата.[6] Во 1923 година се одржал натпревар низ државата за да се побараат нови дизајни.[7] На крајот, бил избран дизајн направен од д-р Хари Мера од Санта Фе и сошиен од неговата сопруга Реба Мера. Во 1925 година, гувернерот Артур Т. Ханет потпиша закон со кој се прогласува дизајнот на Мера за официјално државно знаме, кое останува во употреба и непроменето до денес.[10]

Реконструкција на неофицијалното државно знаме на Ново Мексико, користено на Светскиот саем во Сан Диего во 1915 годинарешението е реконструкција заснована на кажувања од минатото</img>

Д-р Мера бил лекар и археолог кој бил запознаен со симболот на сонцето Зија, првично пронајден во Зиа Пуебло на грнчарска тегла од 19 век, за која подоцна било откриено дека Џејмс и Матилда Стивенсон во 1890-тите го земале од племенско тајно друштво. , најверојатно без дозвола. Симболот има свето значење за народот Зија. Четири е свет број кој го симболизира Кругот на животот: четирите насоки, четирите времиња на денот, четирите фази на животот и четирите годишни времиња; кругот ги поврзува овие четири елементи од четири заедно. Симболот се користел без дозвола на народот Зија, и тие се бореле да го спречат да се користи без нивна дозвола, вклучително и преку обидот за негово авторско право, за време и по неговото усвојување како симбол на државата, и поради загриженост за сквернавење на симболот. Заеднички споменик од 2012 година на државата и народот Зија подоцна призна дека државата ја присвоила сликата без дозвола. Поради неговата долготрајна употреба, симболот сега е малку веројатно да биде подобен за авторски права, што е во јавна сопственост, што останува точка на расправија меѓу државата и народот Зија, бидејќи племето не знаело за спецификите на таквите закони на време кога симболот беше кооптиран и се сметаше за државјани на САД само од Законот за индиско државјанство од 1924 година.

Поздравот, „Го поздравувам знамето на државата Ново Мексико и Зија симболот на совршено пријателство меѓу обединетите култури“,[1] вообичаено се рецитира во јавните училишта во Ново Мексико по заклетвата на Соединетите Држави за верност .

Знамето на Ново Мексико беше прво оценето во истражувањето на 72 американски и канадски знамиња во 2001 година од страна на Северноамериканското вексилолошко здружение .[3][11]

Посвојување[уреди | уреди извор]

Со ова знамето да биде и истото е усвоено да се користи во сите прилики кога државата е официјално и јавно претставена, со привилегија да го користат сите граѓани во такви прилики што тие ќе ги сметаат за соодветни и соодветни. Наведеното знаме ќе биде античкиот Зиа-сонце симбол со црвено во центарот на полето со жолто. Боите ќе бидат црвената и жолтата на стара Шпанија. Пропорцијата на знамето треба да биде ширина од две третини од неговата должина. Симболот на сонцето треба да биде една третина од должината на знамето. Наведениот симбол треба да има четири групи зраци поставени под прав агол; секоја група се состои од четири зраци, двата внатрешни зраци на групата треба да бидат за една петтина подолги од надворешните зраци на групата. Дијаметарот на кругот во центарот на симболот треба да биде една третина од ширината на симболот. Знамето треба да одговара на бојата и дизајнот опишани овде.

—New Mexico Statutes and Court Rules, Section 12-3-2[12]

Завет на знамето на Ново Мексико[уреди | уреди извор]

Знамињата на САД и на Ново Мексико се веат во близина на Деминг, февруари 2014 година.

Залогот за државното знаме е достапен на англиски и шпански:

Го поздравувам знамето на државата Ново Мексико, Зија симболот на совршено пријателство меѓу обединетите култури.

—Статути и судски правила на Ново Мексико, Дел 12-3-3[13]

Saludo la bandera del estado de Nuevo México, el símbolo zia de amistad perfecta, entre culturas unidas.

—New Mexico Statutes and Court Rules, Section 12-3-7[14]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Голем печат на државата Ново Мексико
 • Знамето на нацијата Навахо

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 The Flag Book of the United States by Whitney Smith (1970), p. 174.
 2. „State Flag“. New Mexico Secretary of State. Посетено на 27 August 2022.
 3. 3,0 3,1 Edward B. Kaye (10 June 2001). „2001 State/Provincial Flag Survey“ (PDF). nava.org. North American Vexillological Association. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „NAVA-2001-06-10“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. „flag of New Mexico | United States state flag | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2022-12-02.
 5. „List of US state flags and territories“. ballotpedia.org (англиски). Посетено на 2021-01-11.
 6. 6,0 6,1 „State Flag | Maggie Toulouse Oliver - New Mexico Secretary of State“ (англиски). Посетено на 2022-12-02.
 7. 7,0 7,1 Nathanson, Rick (June 14, 2005). „Banner History“. Albuquerque Journal. ProQuest 324325677. Посетено на 11 January 2023. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ABQJ“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 8. New Mexico's First Flag (U.S.
 9. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име nathanson.
 10. History of the New Mexico flag
 11. Edward B. Kaye (2001). „"Good Flag, Bad Flag, and the Great NAVA Flag Survey of 2001“. Raven: A Journal of Vexillology. 8: 11–38. doi:10.5840/raven200182.
 12. „Section 12-3-2“, New Mexico Statutes and Court Rules, State of New Mexico
 13. {{{1}}}


 14. „Section 12-3-7“, New Mexico Statutes and Court Rules, State of New Mexico


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „note“, но нема соодветна ознака <references group="note"/>.