Знаме на Алабама

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Алабама
}}
Назив none
Усвоено февруари 16, 1895; пред 128 години (1895-02-16)
Опис Ст. Патрик накосен крст на белото поле
}}
Варијанта на знамето на Алабама
Назив Знаме of the Гувернер на Алабама
Опис Државното знаме со државниот воен срт и грб на Алабама во долниот и горниот дел

Сегашното знаме на државата Алабама (второ во историјата на државата Алабама ) било усвоено со законскиот акт 383 од државното законодавство на Алабама на 16 февруари 1895 година:[1]

Крстот на Свети Андреј споменат во законот е дијагонален крст, познат во вексилологијата како Андреин крст. Бидејќи шипките мора да бидат најмалку широки 6 инчи, мали репрезентации на знамето на Алабама не ја исполнувале законската дефиниција.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official Symbols and Emblems of Alabama: State Flag of Alabama“. Alabama Department of Archives & History. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на June 15, 2012.