Знаме на Тенеси

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Тенеси
}}
Назив Знаме со три ѕвезди
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаменормална верзија на знаметовексиколошки опис
Сразмер 3:5
Усвоено април 17, 1905; пред 118 години (1905-04-17)
Опис Син круг со три бели петкратни ѕвезди на правоаголно црвено поле, со лента од бело и сино
Творец Col. Le Roy Reeves[1]

Знамето на Тенеси прикажува амблем на црвено поле, со сина лента граничи со бела боја. Амблемот во средината се состои од три ѕвезди на син круг, исто така, со бела граница. Централниот амблем дел од знамето е усвоен како неофицијално лого на државата и се појавува во логоата на некои компании и спортски тимови со седиште во Тенеси. Примерите вклучуваат First Horizon Bank и Tennessee Titans .

Во 2001 година, Северноамериканското вексилолошко здружение ги анкетирала своите членови за дизајните на 72-те американски државни, територијални и канадски знамиња на провинцијата и го рангираше знамето на Тенеси на 14-то место.

Сегашниот дизајн, создаден од капетанот Лерој Ривс од пешадијата во Тенеси и одобрен на 17 април 1905 година, содржи три ленти и три ѕвезди. Ривс рече дека овие се однесуваат на „трите големи поделби на државата“ (можеби значи низинските региони на запад, централните висорамнини и областите на Апалачите), но исто така се вели дека ги претставуваат или тројцата претседатели кои живеел во Тенеси (Ендрју Џексон, Џејмс Полк и Ендрју Џонсон) или приклучувањето на Тенеси во Унијата како трета држава по првичните 13.

Историја[уреди | уреди извор]

Како што се приближувала Американската граѓанска војна во 1861 година, првично било предложено знаме за државата.

Во 1897 година, Тенеси усвоила црвена, бела и сина тробојка . [2] Трите шипки биле намерно искосени во обид да се претстават географски различните региони на Тенеси. Знамето го вклучуваше бројот „16“, Тенеси е примен како 16-та држава на Унијата и зборовите „Држава на доброволци“, официјалниот прекар на државата.

Сегашното знаме било дизајнирано од полковникот Ле Рој Ривс, [3] адвокат на Џонсон Сити кој тогаш служел во Националната гарда на Тенеси . Генералното собрание на Тенеси официјално го усвои знамето на 17 април 1905 година. [4]

Опис[уреди | уреди извор]

Симболизам[уреди | уреди извор]

Знамето на Тенеси во Нешвил

Ѕвездите ги претставуваат трите географски и правно различни Големи дивизии на Тенеси (т.е. Исток, Среден и Западен Тенеси ). Синиот круг околу ѕвездите го претставува единството на тие големи поделби. Сината лента на работ на знамето било само дизајнерско размислување. Кога го прашале за сината лента, Ривс изјавил „Последната сина лента ја олеснува истоста на темноцрвеното поле и го спречува знамето да покажува премногу темноцрвено кога виси млитаво“. Во октомври 1917 година, National Geographic погрешно објави дека ѕвездите ја претставуваат државата како трета што влегла во Унијата по првичните тринаесет . [5]

Вексилологот Стивен А. Ноултон верува дека „знамето на Тенеси има прагматично единство со знамето на Конфедерацијата: и двете го делат елементот на бели ѕвезди во фимбрираното сино полнење и елементот на тој сино полнење на црвено поле“. Тој, исто така, ја забележува сличноста помеѓу државното знаме на Тенеси и третото национално знаме на конфедерацијата . [6] Сепак, Ноултон, исто така, признал дека нема директни докази дека знамето е дизајнирано да го имитира знамето на Конфедерацијата. [7]

Аранжман на ѕвезди[уреди | уреди извор]

Државниот закон диктира како точно да се истакнува централниот амблем на знамето.

The arrangement of the three (3) stars shall be such that the centers of no two stars shall be in a line parallel to either the side or the end of the flag, but intermediate between the same; and the highest star shall be the one nearest the upper confined corner of the flag.[5]


Во 1976 година, американската поштенска служба издаде лист со поштенски марки од 13 центи на кои се илустрирани американските државни знамиња. Тенеси беше илустриран наопаку. [8]

Владини знамиња[уреди | уреди извор]

Покрај државното знаме, има и други знамиња што ги користи владата на Тенеси. Знамето за гувернерот на Тенеси (прикажано десно) е во употреба од 1939 година. Тоа е црвено знаме, со четири ѕвезди, по една во секој агол, а државниот воен грб, дрво со три бели ѕвезди, во центарот. Генералното собрание на Тенеси има и свое знаме.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://archive.org/details/ancestralsketche00reev/page/n11/mode/1up?view=theater "Ancestral sketches by Reeves, Le Roy, 1876-1960
  2. Huff, Caitlin (January 6, 2021). „The Tri-Star Flag: What's behind the beloved emblem“. WKRN.com. Посетено на February 14, 2023.
  3. Reeves, LeRoy (1951). Ancestral sketches. Allen County Public Library Genealogy Center. Lynchburg, Va. : J.P. Bell.
  4. Darnell, Riley C. (2006). Tennessee Blue Book (PDF). Nashville, Tennessee: State of Tennessee. стр. 515–516. Архивирано од изворникот (PDF) на Jul 23, 2015.
  5. 5,0 5,1 „Tennessee State Flag“. Tennessee Military Department. Архивирано од изворникот на 2008-01-14. Посетено на 2007-10-26.
  6. Knowlton, Steven (2013). „Evocation and Figurative Thought in Tennessee Flag Culture“. Raven: A Journal of Vexillology. 20: 23–53. doi:10.5840/raven2013203. Посетено на January 24, 2022.
  7. Lubbers, Eric J. (2015). „Echoes of the Confederacy“. The Denver Post. Архивирано од изворникот на Jan 7, 2022. Посетено на August 29, 2022.
  8. „Knoxville Philatelic Society News“ (PDF). stampclubs.com. February 2008. Архивирано од изворникот (PDF) на Jul 16, 2011. Посетено на 2010-02-12.