Знаме на Мичиген

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Државата Мичиген
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаменормална верзија на знаметовексиколошки опис
Сразмер 2:3
Усвоено август 1, 1911; пред 112 години (1911-08-01)
Опис A државен грб на сино поле.
}}
Варијанта на знамето на Државата Мичиген
Назив Знаме на гувернерот на Мичиген
Употреба Знамето на гувернерот на Мичиген вексиколошки опис
Усвоено август 1, 1911; пред 112 години (1911-08-01)
Опис Грб на Мичиген на бело поле

Знамето на државата Мичиген е грб поставен на темно сино поле, како што е утврдено со државниот закон на Мичиген .[1] Гувернерот има варијанта на знамето со бело поле наместо сино.[1] Државата има официјален месец на знамето од 14 јуни до 14 јули [2]

Дизајн[уреди | уреди извор]

Државниот грб прикажува син штит, врз кој сонцето изгрева над езеро и полуостров, и човек со крената рака, кој го претставува мирот и држи долг пиштол, претставувајќи ја борбата за државата и нацијата како погранична држава.

Како поддржувачи, лосот и лосот потекнуваат од грбот на компанијата Хадсон Беј и прикажуваат големи животни од Мичиген. Ќелавиот орел ги претставува Соединетите Држави, кои ја формираа државата Мичиген од северозападната територија .[3]

Дизајнот содржи три латински мото. Од врвот до дното тие се:

 1. На црвената лента: „ E Pluribus Unum “, значи „Од многуте, еден“, мотото на Соединетите Држави.
 2. На светло синиот штит: „ Tuebor ", значи "Ќе бранам".
 3. На белата лента: „ Si Quæris Peninsulam Amœnam Circumspice ", значи "Ако бараш пријатен полуостров, погледни за тебе.", и е официјалното државно мото.

Тоа е едно од десетте американски државни знамиња на кои има орел, заедно со оние на Илиноис, Ајова, Мисури, Њујорк, Северна Дакота, Орегон, Пенсилванија, Јута и Вајоминг .

History[уреди | уреди извор]

Денешното знаме, усвоено во 1911 година, е третото државно знаме. На првото знаме беше прикажан портретот на првиот гувернер на Мичиген, Стивенс Т. Мејсон, на едната страна и државниот грб од другата страна. Првото знаме е целосно изгубено и нема слики од него, колку што некој знае. Второто знаме, усвоено во 1865 година, го прикажуваше државниот грб на едната страна и грбот на Соединетите Држави од другата страна.[4]

Северноамериканското вексилолошко здружение, во своето истражување од 2001 година за знамињата на сојузните држави, американските територијални и канадски провинциски знамиња, го оцени тековното знаме на Мичиген на 59-то место од 72 оценети знамиња. Испитаниците во истражувањето дадоа просечна оценка од само 3,46 од можни 10 поени.[5]

Во ноември 2016 година, во законодавниот дом на државата Мичиген беше воведен предлог-закон од страна на сенаторот Стивен Биеда, кој предвидуваше комисија за знаме да раководи со јавен конкурс за дизајн за промена на сегашното државно знаме,[5] но на крајот беше неуспешен.[6] Формирањето комисија за знаме беше предложено повторно во 2021 година, од страна на претставникот Андреа Шредер . Мерката е упатена до комисија, каде по неа не било преземено ништо.[7]

Залог[уреди | уреди извор]

Michigan's pledge of allegiance to the state flag was written by Harold G. Coburn and was officially adopted in 1972.[2]

Се заколнувам на верност на знамето на Мичиген и на државата за која се залага, два прекрасни полуострови обединети со челичен мост, каде еднаквите можности и правдата за сите се наш идеал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Знамиња на гувернерите на американските држави
 • Државата Мичиген
  • Список на државни симболи на Мичиген
   • Голем печат на државата Мичиген

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Act 209 of 1911 Coat-of-Arms and State Flag in Michigan Compiled Laws
 2. 2,0 2,1 Murray, Dave (April 9, 2012). „Did you pledge allegiance to the Michigan flag today?“. Flint Journal. MLive.com. Посетено на July 12, 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „fj“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. „The Michigan State Flag“. Netstate. 2017-08-29.
 4. Serba, John (July 21, 2017). „The 5 most ridiculous things about Michigan's state flag“. MLive.com. Посетено на April 30, 2019.
 5. 5,0 5,1 Raven, Benjamin (November 13, 2016). „Bill proposes design contest for new Michigan flag“. Mlive Detroit. Mlive Media Group. Посетено на April 30, 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ml0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. „Senate Bill 1160 (2016)“. Michigan Legislature. Архивирано од изворникот на 2022-10-20.
 7. „House Bill 4567 (2021)“. Michigan Legislature. Посетено на April 14, 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]