Знаме на Ајова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Ајова
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 12 март 1921 година
Опис Вертикална тробојка составена од сина, бела и црвена боја. Централната лента е двојно поголема од ширината на другите две и содржи орел што држи лента.
Творец Дикси Корнел Гебарт

Знамето на државата Ајова е вертикална тробојка на сина, бела и црвена боја, како одраз на историјата на американската држава Ајова како дел од територијата на француска Луизијана (поради пошироката средна лента и симетричниот дизајн, дизајн кој понекогаш е класифициран како „ канадски столб “). Сликата на белоглав орел со долга лента со читање „Нашите слободи што ги наградуваме и нашите права што ќе ги задржиме“, добиени од Печатот на Ајова, е во центарот на средната бела лента. Зборот "Ајова" се наоѓа директно под него во црвената со засечени крајни букви. Знамето било усвоено во 1921 година; за првпат било одобрено во мај 1917 година од Државниот совет за одбрана на Ајова, а дизајнирано во 1917 година, од еден жител на Ноксвил, Ајова, г-ѓа. Дикси Корнел Гебарт, од ќерките на американската револуција во Ајова.

Во 2001 година, било спроведено истражување од страна на Северноамериканската вексилолошка асоцијација (НАВА) каде што знамето на Ајова било рангирано на 42-то место со квалитет на дизајн од 72 рангирани канадски провинциски, државни и американски територијални знамиња.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Знаме на Де Моинес, Ајова
  • Список на симболи на државата Ајова
  • Печат на Ајова

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2001 State/Provincial Flag Survey - NAVA.org“ (PDF). nava.org.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]