Знаме на Арканзас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Arkansas
Знамето на Арканзас}}
Називи Знамето на Арканзас, Дијамантско знаме
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знамевексиколошки описвексиколошки описвексиколошки опис
Сразмер Предлошка:Ratio
Усвоено февруари 26 1913 (1913-02-26)
(modifications in 1923, 1924, and 2011)
Опис Правоаголно поле во црвено, на кое е поставен голем бел дијамант, граничи со широка лента на сина боја. Преку дијамантот е зборот „Арканзас“ во сина боја и четири сини ѕвезди, една горе, три под зборот. На сината лента се поставени 25 ѕвезди, ротирани во уникатни агли кои не се вообичаени кај повеќето знамиња.
Творец Willie K. Hocker

Знамето на Арканзас, познато и како знаме на Арканзас, се состоело од црвено поле наполнето со голема бела пастила со сина граница (или дијамант). Дваесет и девет ѕвездички со пет краци се појавуваат на знамето: дваесет и пет мали бели ѕвезди во сината граница и четири поголеми сини ѕвезди во белиот дијамант. Натписот „ARKANSAS“ се појавувал во сина боја во белата пастила, со една ѕвезда горе и три ѕвезди одоздола. Ѕвездата горе и двете надворешни ѕвезди долу насочени нагоре; внатрешната ѕвезда долу покажувала надолу. Знамето е дизајнирано од Вили К. Хокер од Вабасека, член на Поглавјето Пајн Блаф на Здружението на ќерките на американската револуција во Арканзас.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1912 година, Пајн Блаф поглавјето на ќерките на американската револуција одлучи да го претстави новонарачаниот воен брод УСС <i id="mwGg">Арканзас</i> со официјално државно знаме. Поглавјето го контактираше државниот секретар на Арканзас, Ерл Е. Хоџис, барајќи информации за тоа како да се добие државното знаме. Потоа, Хоџис го информираше поглавјето дека всушност не постоело такво државно знаме. Со поддршка на Хоџ, „Pine Bluff Chapter“ започна државен натпревар за дизајнирање на ново државно знаме.[1] Била именувана комисија и побара да се достават дизајни на разгледување. Дизајнот на Хокер бил „правоаголно поле со црвено, на кое е поставен голем бел дијамант, граничи со широка лента од сина боја. Преку дијамантот е зборот „АРКАНСАС“, (поставен таму по барање на комитетот) „и сините ѕвезди, една горе, две под зборот. На сината лента се поставени 25 бели ѕвезди.“ [2] Ова знаме било усвоено од законодавниот дом на Арканзас на 26 февруари 1913 година.[3]

Во 1923 година, законодавецот додаде четврта ѕвезда, претставувајќи ги Конфедеративните држави . Оваа четврта ѕвезда првично била поставена така што имала две ѕвезди над името на државата и две подолу; ова требаше да ги вклучи Конфедеративните држави заедно со Франција, Шпанија и Соединетите Држави . Бидејќи ова ги наруши другите две значења на првобитните три ѕвезди, законодавниот дом го поправи ова во 1924 година со поставување на четвртата ѕвезда над „АРКАНСАС“ и оригиналните три ѕвезди под неа, како што е денес. Дизајнот од 1924 година бил потврден како закон во 1987 година со Законот 116, потпишан од гувернерот Бил Клинтон .[4]

Во 2011 година, Законот 1205 (поранешен предлог-закон за дом 1546) бил потпишан од гувернерот Мајк Биби, додавајќи уште некои детали на знамето. Во однос на боите, црвената и сината боја што се користат на знамето на Арканзас се Old Glory Red и Old Glory Blue. Законот, исто така, наведе дека знамињата купени од државниот секретар мора да бидат произведени во Соединетите држави.[5][6]

Дизајнот на Хокер имала правоаголно црвено поле на кое беше центриран бел ромб дијамант граничи со дваесет и пет бели ѕвезди на сина лента. Три сини ѕвезди, центрирани на хоризонталната оска на знамето на бело поле во ромбот, го комплетираа планот.

Во 2018 година, оригиналното државно знаме на Арканзас од 1913 година и верзијата од 1923 година биле подложени на трошоци за реставрација од околу 20.000 американски долари.[7]

Знамето на државата Арканзас денес се вее над илјадници владини и приватни локации низ државата. Кодексот на Арканзас наведува неколку спецификации во врска со знамето, вклучително и прилики кога може да се вее на половина копје и да се бара да се вее во секое јавно училиште во државата, истакнато на истиот столб како и националното знаме.

</img> </img> </img> </img>
Предлог за хокерско знамерешението било предложено во минатото, но се било усвоено</img> Државно знаме (1913-1923)решение кое се користело во минатото, но денес е напуштено.</img> Државно знаме (1923–1924)решение кое се користело во минатото, но денес е напуштено.</img> Државно знаме (1924–2011)решение кое се користело во минатото, но денес е напуштено.</img>

Симболизам[уреди | уреди извор]

Елементите на знамето имаат сложена симболика. Според државниот закон од 1987 година кој го дефинира знамето,[8] дијамантот го претставува статусот на Арканзас како „единствена држава со дијамант во Унијата “. ( Кратер на дијаманти Државниот парк беше единствениот рудник за дијаманти во Северна Америка во тоа време, пред поновите откритија во Колорадо и Монтана . Сепак, државниот парк сè уште е единственото место каде што јавноста може да бара и да ги чува дијамантите. )

Бројот (25) на бели ѕвезди околу границата на дијамантот ја претставува позицијата на Арканзас како 25-та држава што се приклучува на Унијата.

Ѕвездата над „АРКАНСАС“ ја претставува Конфедерацијата, во која Арканзас бил примен на 18 мај 1861 година.[9]

Трите ѕвезди под „ARKANSAS“ имаат три посебни значења:[3]

 • Трите други нации на кои им припаѓа Арканзас (Франција, Шпанија и САД )
 • Набавката од Луизијана, која го донесе Арканзас во САД, беше потпишана во 1803 година.
 • Арканзас била третата држава (по Луизијана и Мисури ) формирана од купувањето на Луизијана.

Статутот наведува дека двете надворешни, насочени нагоре ѕвезди од трите се сметаат за „ѕвезди близначки“ што ги претставуваат „државите близначки“ Арканзас и Мичиген, за кои тврди дека биле примени заедно на 15 јуни 1836 година. Сепак, тој дел од статутот содржи две неточности:

 • Трите ѕвезди биле во еден ред во оригиналниот дизајн на Хокер; тие не беа подредени во триаголник дури подоцна. Иако еден извор укажува дека симболиката „држави близначки“ била додадена од 44-то Генерално собрание на Арканзас,[9] друг наведува дека „ѕвездите близначки“ на Хокер се всушност две од 25-те ѕвезди во дијамантот, во крајната лева и десната точка;[3] вториот е поконзистентен со оригиналниот дизајн, иако Мичиген е всушност 26-та држава.
 • Додека актите за прием на двете држави беа потпишани од претседателот Ендрју Џексон на тој ден и Арканзас стана држава веднаш, на Мичиген му беше понуден прием само под услов да го отстапи Појасот Толедо на Охајо во замена за Горниот Полуостров . Откако тоа се случи, конечно беше примен на 26 јануари 1837 година.

Во 2001 година, истражувањето спроведено од Северноамериканското вексилолошко здружение (НАВА) го постави знамето на државата Арканзас на 45-то место по квалитет на дизајнот од 72-те рангирани знамиња на канадски провинции, американски држави и територии на САД.[10]

Поздрав[уреди | уреди извор]

Законот за дефинирање на знамето дефинира и текст што треба да се користи при поздравувањето на знамето: „Го поздравувам знамето на Арканзас со неговиот дијамант и ѕвезди. Ти ја ветуваме нашата лојалност.“ [11] Поздравот го напиша авторката Вирџинија Белчер Брок.[12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во package.lua, ред 80: module 'Module:Portal/images/h' not found

 • Список на државни симболи на Арканзас
 • Список на знамиња по дизајн
 • Список на американски државни, окружни и територијални обележја

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Arkansas Secretary of State“. www.sos.arkansas.gov. Посетено на 2023-01-19.
 2. Hooker, Jane M. (28 February 2018). „Willie Kavanaugh Hocker (1862–1944)“. Encyclopedia of Arkansas (англиски). Посетено на 2 October 2019.
 3. 3,0 3,1 3,2 „The Story of the Arkansas Flag“. www.sos.arkansas.gov. Посетено на 17 Jan 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „sos“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. „As Governor, Bill Clinton Kept 'Confederate' Star On The Arkansas Flag“. The Huffington Post. 22 June 2015. Посетено на 23 June 2015.
 5. „Bill Information“. Arkansas State Legislature - 88th General Assembly. 2011. Посетено на 1 August 2012.
 6. Lyon, John (28 February 2011). „Flag bill flies | Arkansas News“. Arkansasnews.com. Архивирано од изворникот на 22 July 2012. Посетено на 1 August 2012.
 7. „Arkansas' original state flag among 2 set for $20,000 makeover“. Arkansas Online (англиски). 2018-11-13. Посетено на 2020-09-10.
 8. Ark. Code Ann. (1987), Section 1–4–101; cited in B.F. Shearer and B.S. Shearer (2002), State Names, Seals, Flags, and Symbols, Greenwood Press, p. 54
 9. 9,0 9,1 Ware, David (14 January 2019). „Official State Flag“. Encyclopedia of Arkansas (англиски). Посетено на 2 October 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. „2001 State/Provincial Flag Survey - NAVA.org“ (PDF). nava.org.
 11. „A.C.A. § 1-4-102“. Посетено на November 26, 2019.
 12. „Salute to the State Flag“. www.sos.arkansas.gov. Посетено на 17 Jan 2021.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]