Знаме на Јута

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Јута
}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаменормална верзија на знамето
Сразмер 5:8
Усвоено 25 јули 1913
Опис Државен грб заокружен во златен круг со бројот „1896“ испишан со бел текст, на поле со темно сина боја.
}}
Изгласано на 2 март 2023, да стане новото официјално државно знаме од 9 март 2024.
Назив Знаме на пчеларникот
Употреба Дојдовен редизајн вексиколошки опис алтернативна верзија на знамето
Сразмер 3:5
Усвоено 9 март 2024

Знаме на Јута — еден од симболите на сојузната американска држава Јута. Знамето било усвоено во февруари 2011 година и се состои од грбот на Јута опкружен во златен круг на позадина со темно сина боја. Тоа го заменило претходното, иако прилично слично знаме кое било во употреба од 1913 година.[1]

Од 2018 до 2023 година, државниот законодавен дом проценил на потребата од ново знаме и организирал конкурс за изработка на ново знаме со придонес од граѓаните. Новиот дизајн на знамето бил усвоен за време на законодавната седница во 2023 година и ќе стане официјален во март 2024 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „KUER: Legislature: Fixing the Flag (2011-02-17)“. web.archive.org. 2011-07-24. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2023-07-04.
  2. „Utah's state flag is an 'S.O.B.' and one Republican lawmaker thinks it's time for a change“. The Salt Lake Tribune (англиски). Посетено на 2023-07-04.