Знаме на Џорџија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Џорџија
Знаме на Џорџија}}
Употреба граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме граѓанско и државно знаме вексиколошки опис
Сразмер 2:3, 3:5, или 5:8[1]
Усвоено февруари 19, 2003; пред 21 година (2003-02-19)
Опис Три хоризонтални ленти наизменични црвени, бели, црвени; во кантонот, 13 бели ѕвезди кои го заокружуваат државниот грб на сино поле

Знаме на Џорџија — официјално знаме на американската држава Џорџија. Неговата сегашна форма била усвоена на 19 февруари 2003 година. Знамето носи три хоризонтални ленти (црвено-бело-црвено и има син кантон кој содржи прстен од 13 бели ѕвезди кои го опкружуваат државниот грб во златна боја. Прстенот од ѕвезди што го опфаќа државниот грб ја претставува Џорџија како една од оригиналните Тринаесет колонии. [2]

Во грбот, лакот го симболизира уставот на државата, додека столбовите ги претставуваат трите гранки на власта односно поделба на власта. Зборовите на државното мотоМудрост, правда и умереност“ се обвиткани околу столбовите, чувани од машка фигура облечена во колонијална облека од Американската војна за независност. Во рацете, меч е извлечен за да ја претставува одбраната на уставот на државата со мотото на Соединетите Држави, „ Во Бог веруваме“, прикажано под овие елементи.

Целокупниот дизајн се базира на Првото национално знаме на Конфедерацијата. [3] Од гласањето на Мисисипи за промена на дизајнот на нивното знаме во 2020 година, знамето на Џорџија останува едно од ретките државни знамиња со референци на Конфедерацијата. [4] [5] [6] Тоа е едно од трите американски државни знамиња со зборовите „In God We Trust“, а другите две се знамињата на Флорида и Мисисипи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Download Print And Press Materials“. Georgia Secretary of State. Архивирано од изворникот January 3, 2022. Посетено на January 3, 2022.
  2. „Current Georgia State Flag“. GeorgiaInfo An Online Georgia Almanac. Galileo - University System of Georgia. Архивирано од изворникот на April 2, 2015. Посетено на December 2, 2014.
  3. Празен навод (help)
  4. AJ Willingham (July 2020). „Mississippi changing its flag isn't the end of Confederate symbols in state flags“. CNN. Архивирано од изворникот на May 25, 2021. Посетено на May 25, 2021.
  5. Unity Through Design: The Power of Flags | Michael Green | TEDxTAMUSalon, Архивирано од изворникот на May 25, 2021, Посетено на May 25, 2021
  6. Ingraham, Christopher (June 21, 2015). „How the Confederacy lives on in the flags of seven Southern states“. Washington Post. Архивирано од изворникот на January 11, 2021. Посетено на December 28, 2021.