Прејди на содржината

Знаме на Кокосовите Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Кокосовите Острови

Знамето на Кокосовите Острови е направено во 2003, но официјално е усвоено на 6 април 2004 година. Знамето е со зелена основа, на левата страна има жолт диск со палмовито дрво, а од десната страна жолта полумесечина, и петте соѕвездија формирајќи го јужниот крстt (како на знамето на Австралија).

Поврзано

[уреди | уреди извор]