Знаме на Таџикистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Таџикистан во сооднос од 1:2

Знамето на Таџикистан е националното знаме на државата. Таџикистан е последната советска република која го сменила знамето во ноември 1992 година. Боите се пан-ирански бидејќи истите бои ги има и иранското знаме.

Круната го претставува таџичкиот народ. Во таџичката култура, зборот седим се однесува на совршеноста. Црвената боја ја означува обединетоста на народот и симбол на сонцето и победата. Белата боја претставува чистота, памук и снег на планините и обединетоста на луѓето. Зелената боја го симболизира исламот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Embassy of Tajikistan State Symbols Архивирано на 25 септември 2009 г.