Знаме на Катар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Катар
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Усвоено 9 јули 1971
Опис Асиметрично вертикално двобојно знаме во бела и лилава боја со девет краци.

Знамето на Катар (арапски: علم قطر) е национално знаме на државата. Ова знаме има сооднос од 11:28 со лилава асиметрична вертикална половина со девет краци (линии) и со бела втора половина. Знамето на Катар е единственото национално знаме со ширина повеќе од двојно поголема од неговата висина[1]

Значењето на катарското знаме е:

Знамето било официјално прифатено на 9 јули 1971 година иако многу слично знаме, скоро идентично, било користено до 1949 година. Ова знаме е слично со знамето на Бахреин, кое има помалку црвени јазли со различен сооднос на знамето.

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ".(28:11) عند استخدام العلم خارج المباني، داخل دولة قطر، فإنه يجب أن تكون النسبة بين طول وعرض العلم" (When using a flag outside of buildings within the State of Qatar, the ratio between the length and the width of the flag should be 11:28.) - Law No. 14 on the Flag of Qatar - Qatar Legal Portal

Поврзано[уреди | уреди извор]