Знаме на Хонгконг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Хонгконг

Знамето на Хонгконг се состои од стилизиран бел петокрак цвет на хонгконшкото орхидејно дрво (Bauhinia blakeana) на црвена основа. Знамето е усвоено на 16 февруари 1990, а во официјална употреба влегло со примопредавањето на власта врз Хонгконг помеѓу Обединетото Кралство и Кина.

Поврзано[уреди | уреди извор]