Знаме на Демократска Народна Република Кореја

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Знаме на Северна Кореја)

Знаме на Демократска Народна Република Кореја
}}
Назив 람홍색공화국기(발)

Ханча: 藍紅色共和國旗(발)
Роман.: ramhongsaek gonghwagukgi([t?]bal)


홍람오각별기
Ханча: 紅藍
Роман.: hongramogakbyeolgi


인공기
Ханча: 人共旗
Роман.: in-gonggi

Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 8 септември, 1948
Опис Црвено-сино-бело знаме со бел диск со петокрака во средината

Знамето на Демократска Народна Република Кореја било усвоено на 8 септември 1948 година[1] како национално знаме на државата. Првичното усвоено знаме на Северна Кореја било набрзо редизајнирано за да добие покомунистички карактер како додавање на црвена петокрака на бел диск.

Традиционалното корејско знаме е црвено, бело и сино. Владата во Северна Кореја со мали модификации во боите и дизајнот го создале денешното знаме и го додале белиот диск со црвената петокрака. Белиот диск го претставува тегокот кој се наоѓа на јужнокорејското знаме. Црвената боја ја означува револуцијата и комунизмот, сините линии ги означуваат суверенитетот, мирот и пријателството. Белата боја означува чистота.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]