Работничка партија на Кореја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Работничка партија на Кореја
조선로동당
朝鮮勞動黨
Chosŏn Rodongdang
Генерален секретар Ким Џонг-ил
Комитет Ким Џонг-ил,
Ким Јонг-нам,
Чое Јонг-рим,
Џи Мјонг-рок,
Ри Јонг-хо
Основана 30 јуни 1949
Штаб Пјонгјанг, Северна Кореја
Младина Младинска социјалистичка младина Ким Ил Сунг
Идеологија џуче,
сонгун
Политичка положба лево
Политика на Северна Кореја
Политички партии
Избори

Работничката партија на Кореја (РПК) е владеачка, најголема и најмоќна партија во Демократска Народна Република Кореја. Партијата владее со државата уште од основањето на ДНР Кореја, односно од 30 јуни 1949 година, и како лидери на истата до денес биле вечниот претседател Ким Ил-сунг (1949–1994) и неговиот син Ким Џонг-ил (1997 - денес). Моментален секретар на централниот комитет на партијата е Ким Ки-нам, кој бил назначен во октомври 2007.[1] Партијата често се смета за една од последните сталинистички ориентирани партии во светот.[2]

Централен комитет[уреди | уреди извор]

Составот на ЦК на партијаат во септември 2010 година бил[3]:

Президиум на полибирото[уреди | уреди извор]

Членови на политбирото[уреди | уреди извор]

Симбол[уреди | уреди извор]

Симбол на партијата е традиционалниот комунистички симбол, чекам и срп, и во средината има приказ на кулата Џуче.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dae-woong, Jin. „Who's who in North Korea's power elite“, „The Korea Herald“, 4 октомври 2007 (посет. 5 октомври 2007 г).
  2. By Sŭng-hŭm Kil, Soong Hoom Kil, Chung-in Moon. Understanding Korean Politics: An Introduction. SUNY Press, 2001. ISBN 0791448894, ISBN 9780791448892P. 275.
  3. [1]
  4. Korean Workers Party, Flags of the World

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]