Работничка партија на Кореја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Работничка партија на Кореја
조선로동당
朝鮮勞動黨
Chosŏn Rodongdang
Генерален секретарКим Џонг-ил
КомитетКим Џонг-ил,
Ким Јонг-нам,
Чое Јонг-рим,
Џи Мјонг-рок,
Ри Јонг-хо
Основана30 јуни 1949
ШтабПјонгјанг, Северна Кореја
МладинаМладинска социјалистичка младина Ким Ил Сунг
Идеологијаџуче,
сонгун
Политичка положбалево
Политика на Северна Кореја
Политички партии
Избори

Работничката партија на Кореја (РПК) е владеачка, најголема и најмоќна партија во Демократска Народна Република Кореја. Партијата владее со државата уште од основањето на ДНР Кореја, односно од 30 јуни 1949 година, и како водачи на истата до денес биле вечниот претседател Ким Ил-сунг (1949–1994) и неговиот син Ким Џонг-ил (1997 - денес). Моментален секретар на централниот комитет на партијата е Ким Ки-нам, кој бил назначен во октомври 2007.[1] Партијата често се смета за една од последните сталинистички ориентирани партии во светот.[2]

Централен комитет[уреди | уреди извор]

Составот на ЦК на партијаат во септември 2010 година бил[3]:

Президиум на полибирото[уреди | уреди извор]

Членови на политбирото[уреди | уреди извор]

Симбол[уреди | уреди извор]

Симбол на партијата е традиционалниот комунистички симбол, чекам и срп, и во средината има приказ на кулата Џуче.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dae-woong, Jin (2007-10-04). „Who's who in North Korea's power elite“. The Korea Herald. Посетено на 2007-10-05.[мртва врска]
  2. By Sŭng-hŭm Kil, Soong Hoom Kil, Chung-in Moon. Understanding Korean Politics: An Introduction. SUNY Press, 2001. ISBN 0791448894, ISBN 9780791448892P. 275.
  3. [1][мртва врска]
  4. Korean Workers Party, Flags of the World

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]