Ким Џонг Ил

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ким Џонг-ил)
Ким Џонг Ил
김정일
金正日
Џонг Ил, 2011
Врховен водач на Северна Кореја
На должноста
Стапил
8 јули 1994
Претходник Ким Ил Сунг претседател
Претседател на Националната комисија за одбрана на Северна Кореја
На должноста
Стапил
9 април 1993
Претседател Ким Јонг Нам
Премиер Хонг Сонг Нам
Пак Понг Џу
Ким Јонг Ил
Чое Јонг Рим
Заменик Џо Мјонг Рок
Чанг Сунг Таек
Претходник Основана функција
Врховен командант на Корејската народна армија
На должноста
Стапил
24 декември 1991
Претходник Ким Ил Сунг
Генерален секретар на Работничката партија на Кореја
На должноста
Стапил
8 октомври 1997
Претходник Ким Ил Сунг
Лични податоци
Роден(а) Вјатское, Хабаровски крај, СССР (според руски извори)
пл. Пекту, Кореја (според севернокорејски извори)
Починал(а) 17 декември 2011
Пјонгјанг
Партија Работничка партија на Кореја
Деца Ким Сул Сонг
Ким Ил Сон
Ким Џонг Нам
Ким Џонг Чул
Ким Џонг Ун
Вероисповед нема

Ким Џонг Ил (корејски: 김정일, корејски ханџи: 金正日; 16 февруари 1941; според официјалната државна биографија 16 февруари 1942 – 17 декември 2011) бил севернокорејски политичар, де факто водач на Северна Кореја до 2011, бидејќи според Уставот на Северна Кореја вечен претседател е неговиот починат татко Ким Ил Сунг.[1][2][3] Ким Џонг Ил е претседател на Националната одбранбена комисија, генералното собрание на Работничката партија на Кореја и Врховен командант на Корејската народна армија. Според новиот устав, се одредил вечниот претседател и Ким Џонг Ил официјално се нарекува „Врховен водач“[4], но народот го нарекува и „Милиот водач, другарот Ким Џонг Ил“.

Наследник[уреди | уреди извор]

До сега, како наследници на Ким Џонг Ил се споменувале неговите три сина, зет и О Кик Рјол, армиски генерал. Сепак, владата на Северна Кореја се нема воопшто изјаснето за ова.[5] Јужнокорејските медиуми објавиле дека Ким е склон кон неговиот син Ким Џонг Чул, додека западните медиуми претпоставуваат дека најмладиот син Ким Џонг Ун е можен наследник зошто бил „ист како негловиот татко“ во поглед на политичките идеали и темпрерамент. Претходно се верувало дека најстариот син Ким Џонг Нам е можен наследник, но оваа теза паднала во вода бидејќи тој бил приведен во Токио со лажен пасош.[6]

По смртта на Ким Џонг Ил,[7] неговиот син Ким Џонг Ун бил именуван како „врховен командант“ во државата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ansa.it“. Ansa.it. 28 септември 2009. Архивирано од изворникот на 2009-10-01. Посетено на 11 март 2010.
  2. http://www.slate.com/id/2180464/
  3. 10th Supreme People's Assembly. (15 септември 1998). „DPRK's Socialist Constitution (Full Text)“. The People's Korea. Архивирано од изворникот на 2013-10-28. Посетено на 1 август 2007.
  4. „N Korea constitution bolsters Kim“. BBC News. 29 септември 2009. Посетено на 7 мај 2010.
  5. „Possible successors to North Korea's Kim“.
  6. "Japan deports man claiming to be Kim Jong-Nam", ABC News:The World Today, 4 мај 2001 See also: Family tree BBC
  7. „Реакции во врска со смртта на севернокорејскиот диктатор Ким Јонг-ил“. Global Voices на македонски. 26 февруари 2012. Посетено на 29 март 2012.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]