Грб на Северна Кореја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Северна Кореја.

Грбот на Демократската Народна Република Кореја е официјалниот грб на државата. Грбот е составен од приказ на хидроцентрала во близина на планината Паекту со ѕвезда на врвот. Околу грбот има венец од ориз опколен со црвена лента на кое е напишано целосното име на државата на хангул.

Поврзано[уреди | уреди извор]