Знаме на корејското обединување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на корејското обединување
}}
Сразмер 2:3
Усвоено 1991
Опис Слика на Корејскиот Полуостров во светлосина боја, вклучувајќи го островот Лианкур, на бела позадина

Знаме на корејското обединувањезнаме коешто има за цел да ја претставува цела Кореја кога Северна и Јужна Кореја настапуваат на спортски натпревари како еден тим. Позадината на знамето е бела, а во средишниот дел има светлосина слика на Корејскиот Полуостров, вклучувајќи го и островот Чеџу на југозапад, како и островот Уљиндо и Лианкур на исток. Сепак, на знамето за време на Зимските олимписки игри 2018, островите Уљиндо и Лианкур не биле вклучени.[1][2][3] Знамето нема статус на државно знаме во ниту една од двете Кореи.

Варијанти[уреди | уреди извор]

Употреба[уреди | уреди извор]

Историја на употреба[1][2][3]
Настан Место Чеџу Уљиндо Лианкур
Азиски игри 1990 Пекинг, НР Кина Yes check.svg X mark.svg X mark.svg
Светско првенство во пинг-понг 1991 Чиба, Јапонија Yes check.svg X mark.svg X mark.svg
Светско младинско првенство во фудбал 1991 Португалија Yes check.svg X mark.svg X mark.svg
Азиски игри 2002 Бусан, Јужна Кореја Yes check.svg Yes check.svg X mark.svg
Азиски зимски игри 2003 Аомори, Јапонија Yes check.svg Yes check.svg Yes check.svg
Зимски олимписки игри 2018 Пјонгчанг, Јужна Кореја Yes check.svg X mark.svg X mark.svg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „한반도기, 화합과 평화의 상징 맞나?“ [Is the Korean Peninsula flag the harmony and the symbol of peace?]. BBC. 23 January 2018.
  2. 2,0 2,1 „Olympic Korean Peninsula Declaration“ (PDF). International Olympic Committee. 20 January 2018.
  3. 3,0 3,1 „Annex B: Korean Unification Flag“ (PDF). International Olympic Committee. 20 January 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]