Бурунди на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Бурунди

Бурунди за првпат се појавил на Олимписките игри во 1996 година. Потоа Бурунди праќал свои спортисти на сите наредни одржани Летни олимписки игри.

На Зимските олимписки игри Бурунди никогаш не пратил свои претставници. Претставници на Бурунди заклучно со Летните олимписките игри одржани во 2008 година во Пекинг освоиле една златана олимписка медала на своето деби во 1996 година.

Националниот олимписки комитет на Бурунди (Comité National Olympique du Burundi) е основан во 1990 а признат од страна на МОК во 1993 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на Боцвана на ЛОИ
ЛОИ Знаменосец Учество Мажи Жени сопртови Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Ранг
1996 Атланта Диудин Квизера 7 6 1 1 1 0 0 1 49
2000 Сиднеј Дијан Нукури 6 5 1 1 0 0 0 0 -
2004 Атина Емери Нзијунвира 7 5 2 2 0 0 0 0 -
2008 Пекинг Франсин Нијонизигие 3 1 2 2 0 0 0 0
Вкупно 23 17 6 1 0 0 1

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Име(на) Игра Спорт Дисциплина
Злато Венусте Нијонгабо 1996 Атланта Атлетика 1,500 м

Преглед на учеството на спортистите од Бурунди на спортовите на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Стање после ЛОИ 2008.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени Злато Сребро Бронза Вкупно
Прво Последно
Атлетика 1996 2008 13 10 3 1 0 0 1
Пливање 2004 2008 3 1 2 0 0 0 0
Вкупно (2) 16 11 5 1 0 0 1

Разликата во горните две табели од 7 учесници, (6 мажи и 1 жена) настанала во оваа табела поради тоа што секој спортист без разлика колку пати учествувал на игрите и во колку различни спортови на истите игри учествуваат само еднаш.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписки медали“. Меѓународен олимписки комитет.
  • „Олимпискиот комитет на Бурунди“. Меѓународен олимписки комитет.
  • Резултатите на Бурунди на sports-reference.com Архивирано на 6 јули 2012 г.