Кувајт на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кувајт на Олимписките игри

Знаме на Кувајт
МОК-код  KUW
НОК Кувајтски олимписки комитет
Порталwww.kuwaitolympic.com (арапски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Кувајт се натпреварувал на 12 Летни олимписки игри. Никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

На игрите во Барселона 1992, Кувајт освоил бронзен медал во тогашниот приказен спорт теквондо.[1] Нивниот прв олимписки медал бил бронзен и го освоиле во стрелаштво, освоен од Фехајд ел-Дихани на игрите во 2000 година во Сиднеј. Нивнот втор бронзен медал исто така бил освоен од страна на ел-Дихани во Стрелаштво на игрите во 2012 година во Лондон.

Националниот олимписки комитет за Кувајт бил основан во 1957 година и бил признаен од страна на МОК во 1966 година.[2]

Кувајтски медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Бронзен Фехајд ел-Дихани Австралија Сиднеј 2000 Стрелаштво Мажи
 Бронзен Фехајд ел-Дихани Обединето Кралство Лондон 2012 Стрелаштво Мажи

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Al-Ahram Weekly On-line (28 Sep – 4 Oct 2000). „Three for the Arabs“. Посетено на 2011-08-08.
  2. IOC. „Kuwait“. Посетено на 8 August 2011.