Јордан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јордан на Олимписките игри

Знаме на Јордан
МОК-код  JOR
НОК Јордански олимписки комитет
Порталwww.joc.jo (англиски) (арапски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Јордан — првпат учествува на Олимписките игри во 1980 година, и има испратено спортисти на сите Летни олимписки игри оттогаш. Никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Од 2011 година, ниеден јеменски натпреварувач нема освоено медал. На игрите во Сеул 1988 година, двајца јордански натпреварувачи бронзени медали во теквондо: Самер Камал и Ихшан Абу Шеиха. Сепак, не станува збор за официјални олимписки медали теквондото во Сеул бил демонстрационен спорт;нема да стане официјален олимписки спорт сè до 2000 година.

Националниот олимписки комитет на Јордан бил создаден во 1957 година и бил принаен од страна на МОК во 1963 година.

Јорданскиот олимписки комитет е под водство на неговото височество Принцот Гејсал Бин ел Хусеин.

Олимписка табела[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти по спорт Медали
Атлетичари Стрелаштво Стреличарство Пливање Теквондо Боксување Коњички спортови
Русија Москва 1980 - 4 - - - - - 0 0 0
САД Лос Анџелес 1984 5 - - - - - - 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 - - 1 - 6 - - 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 2 - - - - - - 0 0 0
САД Атланта1996 1 - - 3 - - - 0 0 0
Австралија Сиденеј 2000 2 - - 2 1 - - 0 0 0
Грција Атина 2004 1 - - 2 1 - - 0 0 0
Кина Пекинг 2008 2 2 - - 1 - - 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 2 - - 2 3 1 1 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Jordan Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-08-08.
  • 2004 summer Архивирано на 5 јули 2009 г.