Бенин на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенин на Олимписките игри

Знаме на Бенин
МОК-код  BEN
НОК Национален бенински олимписки и спортски комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
1972* • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

*Како Дахомеј

Бенин за првпат се појавил на Олимписките игри во 1972 година под името Дахомеј. На следните игри во 1976 г. земјата не учествувал, но од 1980 г. натаму праќал свои спртисти на сите понатамошни Летни олимписки игри.

На Зимските олимписки игри, Бенин никогаш не испратил свои претставници. Претставниците од Бенин заклучно со Олимпијските игри одржани во 2008 година во Пекинг не освоиле ниедна олимписка медала.

Националниот олимписки комитет на Бенин (Comité National Olympique et Sportif Béninois) е основан во 1962 година, а признат е од страна на МОК истата година.

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на Бенин на ЛОИ
Место на одржување Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1972 Минхен 0 0 0 0
1976 Монтреал Бенин не учествувал
1980 Москва 0 0 0 0
1984 Лос Анђелес 0 0 0 0
1988 Сеул 0 0 0 0
1992 Барселона 0 0 0 0
1996 Атланта 0 0 0 0
2000 Сиднеј 0 0 0 0
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 0 0
2012 Лондон
Вкупно 0 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписките медали“. Меѓународен олимписки комитет.
  • „Олимписки комитет на Бенин“. Меѓународен олимписки комитет.
  • Спортски наводи, Бенин Архивирано на 7 јули 2014 г..