Прејди на содржината

Знаме на Бенин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Бенин во сооднос од 2:3
Знаме на Народна Република Бенин (1975-1990)

Знамето на Бенин е националното знаме на државата усвоено во 1959, но не со истиот денешен дизајн. Првичниот дизајн бил сменет по падот на марксистичкиот режим во државата во 1975 и новото знаме се усвоило на 1 август 1990. знамето е составено до две еднакви хоризонтални ленти и една вертикална од левата страна. Боите се пан-африкански и означуваат: зелена симболизира надеж, жолта симболизира богатство и црвена симболизира храброст.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]