Малдивите на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малдиви на Олимписките игри

Знаме на Малдиви
МОК-код  MDV
НОК Малдивски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Малдивите првпат учествувале на Олимписките игри во 1988 година, и имаат испратено натпреварувачи на сите последователни Летни олимписки игри оттогаш. Никогаш не се натпреварувале на Зимските олимписки игри.

До 2011 година, Малдивите сè уште немаат освоено медал.

Националниот олимписки комитет на Малдивте бил создаден во 1985 година и бил признаен од МОК истата година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Maldives Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-08-08.